MEDAŞ enerji depolama projesiyle kaliteli ve sürdürülebilir enerji tedariği sağlayacak

MEDAŞ enerji depolama projesiyle kaliteli ve sürdürülebilir enerji tedariği sağlayacağını duyurdu.

MEDAŞ enerji depolama projesiyle kaliteli ve sürdürülebilir enerji tedariği sağlayacak

MEDAŞ'tan yaptığı açıklamada, Türkiye’de ve dünyada enerji kaynaklarının sınırlı olması ve giderek azalması sonucunda yenilenebilir enerji kaynakları ve üretilen enerjinin depolanmasının çok büyük önem arz ettiği belirtildi.

Açıklamada, Enerji depolama projesi kapsamında MEDAŞ Ar-Ge ekibi tarafından elektrik dağıtım şebekelerinde kayıp oranının azaltılması, gerilim ayarlamasının sağlanması, küçük şebeke yönetimi gibi konular hakkında çeşitli çalışmalar yürütüleceği ifade edildi.

Depolama sistemi ile gerilim düşümü, gerilim yükselmesi ve kısa süreli kesintiler gibi güç kalitesini bozan durumların azaltılması bunlarla birlikte enerjinin ikamesi ve yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli kullanılmasının hedeflendiğini belirten MEDAŞ, yapılacak çalışmaya ilişkin açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemizde ve dünyada enerji kaynaklarının sınırlı olması ve giderek azalması sonucunda yenilenebilir enerji kaynakları ve üretilen enerjinin depolanması çok büyük önem arz etmektedir. Enerji depolama projesi kapsamında MEDAŞ Ar-Ge ekibi tarafından elektrik dağıtım şebekelerinde kayıp oranının azaltılması, gerilim ayarlamasının sağlanması, küçük şebeke yönetimi gibi konular hakkında çeşitli çalışmalar yürütülecektir. Depolama sistemi ile gerilim düşümü, gerilim yükselmesi ve kısa süreli kesintiler gibi güç kalitesini bozan durumların azaltılması bunlarla birlikte enerjinin ikamesi ve yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli kullanılması hedeflenmektedir.

Bu kapsamda MEDAŞ, 521 kWh ’lik, (Bu depolama kapasitesi 100 daireli bir sitenin enerjisini 5 saat boyunca karşılayabilecek büyüklüktedir) enerji depolama sistemi için 19 Ekim 2020 tarihinde sözleşme imzalamıştır. Projeyi 17 Mayıs 2021 tarihinde tamamlanarak ülkemizin sürdürülebilir kalkınma hedefleri ve milli politikalarımız doğrultusunda, depolama sisteminin beyni olarak düşünebileceğimiz enerji yönetim sistemi yerli ve milli imkanlar ile geliştirilecektir.”

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2020, 11:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner131

banner93