Nevşehir Kızılay, kurban bereketini yıl boyunca yaşatıyor

Türk Kızılay Nevşehir Şube Başkanlığı 2022 yılı kurban kampanyasını başlattı.

Nevşehir Kızılay, kurban bereketini yıl boyunca yaşatıyor

Türk Kızılay Nevşehir Şube Başkanlığı 2022 yılı kurban kampanyasını Nevşehir Görmeyenler Kültür ve Birleşme (GÖR-BİR) Derneği'nde Dernek Başkan Yardımcısı Hafız Mahmut Sami Kemikkıran’ın duasıyla başlattı.

Türk Kızılay Nevşehir Şube Başkanı Ercan Civelek, GÖR-BİR Derneği Başkanı Erol Mutlu ve Başkan Yardımcısı Hafız Mahmut Sami Kemikkıran ile beraber Nevşehirli hayırsever vatandaşları kurban bağışlarını Kızılay Nevşehir Şubesine yapmaya davet etti.

Vekâletle kurban kesim kampanyasını geleneksel hale getiren Kızılay, bu yılki kampanyasında da hayırseverlere “Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye” sloganıyla sesleniyor.

Hayırseverlerin kurban vekâletleriyle yurt içi ve yurt dışında milyonlarca ihtiyaç sahibine ulaşmayı hedefleyen Kızılay, Kurban Bayramı’nın dayanışma ve yardımlaşma ruhunu dünyanın farklı coğrafyalarında da yaşatacak.

Kızılay’ın geleneksel hale gelen vekâletle kurban kesim kampanyası 2022 yılında da devam ediyor. “Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye” sloganıyla kampanya başlatan Kızılay, Türkiye dâhil 21 ülkede toplam 200 bini aşkın hisselik kurban kesmeyi hedefliyor. Kızılay, yurt İçi kurban bedelini 2 bin 475 TL, yurt dışı kurban bedelini ise bin 475 TL olarak belirledi. Yurt dışından vekâlet vermek isteyenler de 110 Dolar veya 100 Euro bedel karşılığında bir hisselik vekâletini Kızılay’a verebilecek.

VEKÂLETLE KURBAN KESİMİNDE KIZILAY MODELİ ÖRNEK OLUYOR

Kızılay’ın “Kurban’da Kızılay Modeli” sayesinde vekalet veren vatandaşlar için veterinerler tarafından seçilen kurbanlıklar din görevlileri, veterinerler ve noterlerin bulunduğu ortamda dini kurallara uygun bir şekilde, son derece hijyenik ortamlarda, vekâlet sahiplerinin isimleri okunarak, Kurban Bayramı’nın ilk üç günü kesilecek.

Bu model sayesinde hayırseverler kurban ibadetlerini amacına ve kuralına uygun olarak yerine getirebilecek. Kesilen kurbanlar yurt içinde Et ve Süt Kurumu kombinalarında kavurma veya kıyma konservesi haline getirilecek ve yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.

KIZILAY İLE İYİLİK SINIRLARI AŞIYOR

Söz konusu iyilik olunca sınırları ortadan kaldıran Kızılay, hayırseverlerin kurban vekâletlerini 2022 kurban kampanyası kapsamında yurt dışında aralarında Bosna Hersek, Azerbaycan, Filistin (Kudüs/Gazze), KKTC, Yemen, Afganistan, Pakistan, Bangladeş, Endonezya, Irak, Suriye, Güney Sudan, Sudan, Somali ve Senegal’in bulunduğu delegasyonlar ile Karadağ, Kuzey Makedonya, Çad, Nijer ve Tanzanya olmak üzere 20 ülkede kesecek.

Kızılay, yurt dışı için vekâletleri alınan kurbanları kesim işlemlerinin ardından anlık olarak pay ederek Kızılay uzmanları aracılığıyla dağıtacak.

KURBAN VEKALETİ KIZILAY’A NASIL VERİLİR?

Kurban vekâletlerini Kızılay’a emanet ederek gerçek ihtiyaç sahibine ulaşmanın huzurunu yaşamak isteyen hayırseverler Türk Kızılay Nevşehir Şubesi iletişim hattını arayabilecek veya Borsa Kavşağı üstü Vakıfbank karşısı birinci katta bulunan Kızılay Nevşehir Şubesine gidip yapabilecek. Evinden çıkamayıp bağış yapmak isteyen vatandaşların bağışlarını ise Kızılay ekipleri evlerine gidip makbuz karşılığı alacak.

Kampanya tanıtımında açıklamalarda bulunan Kızılay Nevşehir Şube Başkanı Başkan Ercan Civelek; "Tam 153 yıldır ülkemizde ve dünyanın farklı noktalarındaki ihtiyaç sahiplerine milletimizin merhamet elini uzatan Kızılay, son dönemde yaşanan afetler ve pandemi döneminde de yardımlarıyla milyonlara destek oldu, olmaya da devam ediyor. Kızılay, Kurban Bayramı’na az bir zaman kalan bu dönemde de daha çok sofrayı bereketlendirmek için artık geleneksel hale gelen ve sloganı da ‘Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye’ olan vekâletle kurban kesim kampanyasını yürütüyor. Kızılay kurban modeli ile de ihtiyaç sahiplerinin sofrasında kurban bereketi yaşatılıyor. Bu model sayesinde dini vecibelerini yerine getirmek isteyen ve Kızılay’a vekalet veren vatandaşlar için veterinerler tarafından seçilen kurbanlıklar, din görevlileri, veterinerler ve noterlerin bulunduğu, dini kurallara uygun ve son derece hijyenik ortamlarda kesilecek. Bu yılda önceki yıllarda olduğu gibi kurban döneminde hayırseverlerden gelen kurban vekâletlerinden elde edilen etleri, Nevşehir’imizin tamamında ve sınırların ötesinde bayramı bekleyen ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. Mazlum insanların sofralarına ulaştıracağımız kurban etleri ile yüzleri güldüreceğiz, evlerine, gönüllerine mutluluk vereceğiz, paylaşmanın ve paylaştırmanın huzurunu yaşayacağız. Kesilen kurbanlar yurt içinde ise Et ve Süt Kurumu kombinalarında kavurma veya kıyma konservesi haline getirilecek ve yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Bu sayede ise kurban bereketi yıl boyu yaşanacak." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner131

banner93