Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden basın açıklaması

Özel Eğitim Konfederasyonu Nevşehir İl Temsilcisi Rahmi Arıtürk, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin sorunları ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden basın açıklaması

Özel Eğitim Konfederasyonu Nevşehir İl Temsilcisi Rahmi Arıtürk, yaptığı açıklamada; “Nevşehir İl genelinde faaliyet göstermekte olan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri olarak AK parti İl Başkanlığını ziyaret etmiş bulunmaktayız. Biz Nevşehir il genelinde 6 kurum, yaklaşık bin 500 özel gereksinimli çocuğa, 125 çalışan ve 22 servis aracı ile hizmet vermekteyiz.

Türkiye genelinde de 3 bin 150 kurum, 525 bin özel gereksinimli çocuğa, 52 bin çalışan ve 7 bin 500 servis aracı ile hizmet veriyoruz.

Geçen yirmi yılda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın duyarlılığı ve sosyal devlet anlayışı gereği engelli bireyler kendilerini değerli hissetmişler ve destek görmüşlerdir. 2005 yılına kadar sadece SSK ve Emekli Sandığı’na bağlı olan vatandaşların çocukları özel eğitim hizmetinden yararlanmaktayken, düzenlenen Engelliler Kanunu ile bu hizmet tabana yayılmış, özel eğitim hizmetinden yararlanan çocuk sayısı 35 binlerden 500 binlere ulaşmıştır.

Ancak son yıllarda özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerine ödenen kamu katkısının ülkedeki ekonomik göstergelerin çok altında kaldığı görülmektedir. Kurumların hizmet sunum maliyetleri dikkate alınmadan belirlenen yıllık ücret artışları hizmet sunumunun sürdürülebilirliğini neredeyse imkansız hale getirmiştir. Ayrıca engelli çocukların rehabilitasyon merkezlerine taşınmasını sağlamak için mutlak bir gereklilik olan servis hizmetinin kurumlarımızca ücretsiz yapılıyor olması sektöre mali açıdan büyük bir yük getirmektedir.

Özellikle son aylarda görülen akaryakıt zamları bu maliyetlerimizi daha da katlamakta, verilen eğitim ödenekleri sadece personel maaşlarını ve ulaşım hizmetimizi dahi karşılayamamaktadır.

İçinde bulunduğumuz mevcut şartlarda bu soruna bir çözüm üretilemediği takdirde ülkemizin bu alandaki 20 yıllık kazanımları heba olma riskiyle karşı karşıya kalacaktır. Burada söz konusu olan, 2005 yılında engelli bireylere sunulan eğitim hakkının ekonomik koşullar sebebiyle kullanılamayacak hale gelmesi, ailelerimizin mağdur duruma düşmesi ve çalışanlarımızın işlerini kaybetme olasılığıdır.

Bu tespitler ışığında taleplerimiz; servis ücretlerimizin karşılanması ve yasal hale getirilmesi, ücret iyileştirmelerimizin yapılmasıdır.” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner131

banner93