Tarım Bakanlığından balık ölümlerine ilişkin açıklama

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Kızılırmak’ta toplu balık ölümlerine rastlanılmadığını açıkladı.

Tarım Bakanlığından balık ölümlerine ilişkin açıklama

Geçtiğimiz günlerde haberlere konu olan ve balık çiftliği sahibi Hasan Şahin’in balıklarda hastalık olduğu iddialarına ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, yapılan incelemenin ardından açıklama yaptı.

Açıklamada toplu balık ölümlerine rastlanmadığı belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “28.06.2022 tarihinde saat 17:00 da Hasan Şahin’in telefonla ihbarı üzerine 29.06.2022 tarihinde Şahin yarı entansif sazan balığı çiftliğine gidildi. Haberlerde ve ihbarda belirtildiği gibi toplu balık ölümlerine rastlanmadı. Bu sebeple balık ölümleri takip edilmekte analiz çalışmaları için gerekli numune toplama işlemleri devam etmektedir. Ayrıca aynı mevkide bulunan güneyler sazan çiftliğinde benzer bir durum olmadığı sadece birkaç sazan balığının yumurta bırakırken balıkçıl kuşlar tarafından yaralandığı işletme sorumlusu tarafından bildirilmiştir. Ayrıca Kızılırmak hattı boyunca 3 gündür yapılan denetimlerde herhangi bir toplu balık ölümlerine rastlanmamıştır. Şikayet sahibi Hasan Şahin’in 15.06.2022 tarihinde sazan balığı hasat ettiği ve balıklarda hiçbir hastalık belirtisi olmadığı beyan edildi. İnternet ve gazetede yayınlanan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Önümüzdeki günlerdeki denetimlerde 10 adet balık bulunması halinde numune gönderilecektir.”

Alpaslan Körükcü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner131

banner93