Nevşehir Valiliği ve Kapadokya Alan Başkanlığı iş birliğinde, Kapadokya turizminin gelişmesi ve bölgenin uluslararası alanda tanıtımının artırılması amacıyla Nevşehir Turizm Master Planı Arama Konferansı ve Çalıştayı yapıldı.

Kapadokya’da turizmin çeşitlendirilmesi ve bölgenin uluslararası alanda tanıtımının artırılması amacıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde Nevşehir Valiliği ve Kapadokya Alan Başkanlığı iş birliğinde, Kapadokya Üniversitesi (KÜN) tarafından hazırlanacak olan “Nevşehir Turizm Master Planı” çalışmalarının ana eksenini oluşturmak için “Nevşehir Turizm Master Planı Arama Konferansı ve Çalıştayı” gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda, KÜN Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, Kapadokya'nın, dünyanın en özel turizm destinasyonlarından biri olduğunu, master planın bölgenin geleceğini şekillendireceğini belirtti.

“HEDEFİMİZ TURİZMİ NEVŞEHİR'İN TÜM SATHINA YAYMAK VE MEVSİMSELLİĞİ ORTADAN KALDIRMAK”

Kapadokya’nın turizm potansiyelini sürdürülebilir şekilde geliştirmenin, bölgenin ekonomik, sosyal ve çevresel dengelerini gözetmenin ortak sorumluluk olduğuna değinen Karasar, şöyle konuştu:

Nevşehir’de bugün vefat edenler (14 Temmuz 2024) Nevşehir’de bugün vefat edenler (14 Temmuz 2024)

"Kapadokya'nın ve Nevşehir'in geleceğini güvence altına almak ancak birlikte çalışarak mümkün olacaktır. Bir yandan geliri arttırırken bir yandan ziyaretçi sayısını kontrol altında tutacağımız bir planlama yapmak mecburiyetindeyiz. Özellikle ören yerleri, müze ve vadiler belli istiap haddi olan yerlerdir. Zaman zaman bunu gözden kaçırarak çok fazla ziyaretçi alındığını gözlemliyoruz. Bütün bunlar içinde münferit ve gelir seviyesi yüksek yerli ve yabancı ziyaretçi sayısını artırmak, ikinci hedefimiz turizmi Nevşehir'in tüm sathına yaymak ve mevsimselliği ortadan kaldırmaktır. Bizim bir şansımız var. İç Anadolu olarak sahil bölgeleri kadar mevsimden etkilenmiyoruz. Ama yine de 12 aya yayacak tedbirlere ihtiyacımız var. Üçüncül hedefimiz ise geceleme ortalamasını artırmaktır. Turizm ürünleri ve gastronomi ayaklarının güçlendirilmesi stratejik öneme sahip."

“OLUŞTURULACAK MASTER PLAN BÖLGENİN GELECEĞİ İÇİN ÖNEMLİ”

MHP Grup Başkanvekili ve Nevşehir Milletvekili Filiz Kılıç da Kapadokya'da geçmişte yaşamış tüm medeniyetlere ait eserlerin turizme kazandırılmasına yönelik çalışmaları kıymetli bulduğunu dile getirdi.

Oluşturulacak master planın bölgenin geleceği için önemli olduğunu kaydeden Kılıç, "Bu bölge bir medeniyetler mozaiği. Burada Frigyalılar, Hititler, Romalılar kadar Selçuklu ve Osmanlılar da yaşadı ve medeniyet oluşturdu. Bütün olarak ele almamız gerekir. Selçuklu ve Osmanlı döneminde yapılmış mimari eserleri de turizme kazandırmak, bu destinasyon içinde turistlerin yoğun olarak ziyaret edebileceği bir yer haline getirebilmek, bu konu üzerinde durmak gerektiğini düşünüyorum." diye konuştu.

Konuşmaların ardından çalıştay, "Destinasyon yönetimi ve pazarlaması, tanıtım ve markalaşma", "Gastronomi", "Konaklama tesisleri ve seyahat acenteleri", "Alışveriş", "Etkinlikler ve turizm türleri", "Akıllı şehir ve turizmde dijitalleşme uygulamaları", "Mekansal planlama ve arazi kullanımı" başlıklı grup değerlendirme toplantılarıyla devam etti.

Programa Vali Yardımcısı Kübra Karaalioğlu, NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Kapadokya Alan Başkan Yardımcısı Yunus Başar, bazı daire müdürleri, sektör temsilcileri ve akademisyenler katıldı.

Whatsapp Image 2024 07 10 At 12.14.30

Muhabir: MEHMET GÜNAY