Rektör Adayı Soysaldı yaptığı paylaşımda, “Dinimizde yılda iki dini bayram meşru kılınmıştır. Bunlardan biri Ramazan bayramı, diğeri ise Kurban bayramıdır. Bu yıl Kurban Bayramını bugün hep birlikte birlik ve beraberlik içinde kutlamaya başlayacağız inşallah.

Kurban bayramı, bayram namazından sonra Allah rızası için kesilen kurbanlarla başlamaktadır. Kurban ibadeti, insanlık tarihi kadar eski bir ibadettir. İnsanlık tarihi boyunca hemen hemen bütün ilahî dinlerde kurban kesmek, insanı Allah’a manen yaklaştıran bir ibadet sayılmıştır.

Kurban kurbiyettir. Yani Allah’a yaklaşmayı, yakınlaştırmayı ve yaklaştırmayı ifade eder.

Kurban teslimiyettir. Allah’ın emirlerine teslim olmayı, teslim etmeyi ve teslim ettirmeyi ifade eder.

Kurban fedakârlıktır. Allah’ın rızasını kazanmak için feda olmayı, sahip olunan malı, mülkü ve serveti onun uğrunda feda etmeyi, kısacası bütün nimetleri gerçek sahibi Allah yolunda feda ettirmeyi ifade eder.

70. yıl dönümü kutlamaları kortej geçişi ile başladı 70. yıl dönümü kutlamaları kortej geçişi ile başladı

Bayram, insan hayatında en nadide günlerinden biridir. Çünkü bayramda yüreğimiz sevinçle kıpır kıpır olur. Gönüllerimiz ise coşkun bir deniz gibidir. Yüce Rabbim yaşamış olduğumuz bu güzel tabloyu hayatımızın bütününe aktarmayı, birlik ve beraberlik içerisinde hayatımızı cennet haline getirmeyi hepimize nasip etsin.

Bayramlar, sosyal dayanışma ve barış şuurunun fertlere kuvvetle hâkim olduğu günlerdir. Birbirine dargın ve küskün olanların kucaklaşarak barıştığı, kin ve nefret duygularının sevgi ve hoşgörüye dönüştüğü, küçüklerin büyüklere saygı, büyüklerin küçüklere sevgi gösterdiği günlerdir.

Bu duygu ve düşüncelerle bütün halkımızın Kurban bayramını tebrik eder. Bu bayramın bütün insanlığa barış, huzur getirmesini, Gazze ve Doğu Türkistan’daki kardeşlerimizin zulümden kurtularak sahili selamete erişmelerine vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.” 

Kaynak: BÜLTEN