Dünya Sağlık Örgütü tarafından her yıl 4 milyondan fazla insanın ölümüne neden olduğu tahmin edilen obeziteyle ilgili her yıl 4 Mart Obezite Günü'nde detaylı bilgilendirmeler ve çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Bu kapsamda Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü personelleri 25 kadının katılımıyla Nar Vadisi’nde yürüyüş etkinliği gerçekleştirdi.

Etkinlikte kadınlar ‘Sağlık için hareket et’ yazılı pankart taşıdı.

OBEZİTENİN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR, NERELERE BAŞVURULUR?

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından obezite ile ilgili yapılan bilgilendirmede, “Tedavi edilmediği takdirde yan etkileri ile yaşam süresini kısaltan, yaşam kalitesini bozan bir hastalıktır. Tedavisinde ise tıbbi beslenme (diyet), egzersiz, davranış değişikliği, ilaç ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Diyetisyenlerce yapılacak değerlendirme sonucu bireyin yaşına, cinsiyetine, fiziksel aktivite düzeyine, fizyolojik durumuna ve beslenme alışkanlıklarına uygun, yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayacak bir plan yapılması, diyet tedavisini oluşturuyor.

NTB ve NTSO’dan İl Genel Meclis Başkanı Feralan’a ziyaret NTB ve NTSO’dan İl Genel Meclis Başkanı Feralan’a ziyaret

Başarılı obezite tedavisi için hızlı ve hatalı kilo verme yöntemlerinden uzak durulmalıdır. Obezite tedavisinin başarılı bir şekilde yürütülmesi için “diyet, egzersiz ve davranış değişikliğini” içeren üçlü tedavi programı; hekim, diyetisyen, fizyoterapist, egzersiz uzmanı ve ihtiyaç halinde psikiyatrist ve psikolog gibi meslek gruplarından oluşan bir ekip tarafından uygulanmalıdır.

Fazla kilolu ve obez bireyler, beslenme ile ilgili konularda doğru bilgi edinmek ve diyet tedavisi almak için İlçe Sağlık Müdürlükleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Sağlıklı Hayat Merkezlerinde verilen beslenme/obezite danışmanlığı hizmetinden yararlanabilir.” ifadelerine yer verildi. HABER: YASEMİN EKİCİ

Kaynak: RAVZA NUR BAYDEMİR