Dekar başına 125 TL ödenecek

Patates siğili ile bulaşık olması nedeniyle, karantina tedbirleri gereği patates üretimine kapatılan alanlar ve güvenlik kuşakları için üç yılda bir destekleme ödemesi yapılmakta.

Dekar başına 125 TL ödenecek

Konuyla ilgili Nevşehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada; “Hastalığın kimyasal mücadelesi mümkün olmadığından, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de patates üretim alanlarına hastalığın yayılmasını engellemek amacıyla, konukçu bitkilerin (patates ve solanaceae familyasına ait bitkiler) ekilmesi yasaklanmakta ve münavebe bitkilerinin ekilmesi teşvik edilmektedir. Bu kapsamda üretici mağduriyetini gidermek için tüketim amaçlı alternatif ürünleri (hububat, baklagil, yem bitkisi vb.) yetiştirenler ya da tarlasını nadasa bırakanlar desteklenmekte. Bu amaçla bu yıl 125 TL/dekar destek verilecek.

Söz konusu destekleme ödemelerine dair 2022/32 nolu tebliğ 04.11.2022 tarih ve 32003 sayılı Resmî Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu destekleme ödemelerinden faydalanmak isteyen üreticilerimizin son başvuru tarihi 21 Kasım 2022 tarihinden önce İl, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurmaları gerekmekte.

Başvuru işlemleri sırasında istenilecek belgeler

Başvuru dilekçesi. Alternatif ürün veya nadas desteği talep formu. ÇKS belgesi.

Gerekli evraklar il/ilçe müdürlükleri, belediye başkanlıkları ve muhtarlıklarda bulunmakta.

Mehmet Günay

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner146

banner145