Türk Eğitim Sen Genel Merkezi, 2023-2024 eğitim öğretim yılının başında ek ders ücretlerinin yüzde 100 artırılması için Türkiye genelinde imza kampanyası başlatmıştı.

TES’in başlattığı imza kampanyası Nevşehir’deki üyelerden de yoğun ilgi gördü.

Nevşehir’de bugün vefat edenler (21 Nisan 2024) Nevşehir’de bugün vefat edenler (21 Nisan 2024)

TES Başkanı Urgenç yaptığı açıklamada, ek ders ücret ödeme katsayısının gündüz öğretimi için 140’tan 280’e, gece öğretimi için 150’den 300’e artırılması için gerçekleştirilen kampanyasında 157 bin imza toplandığını bildirdi.

“EK DERS ÜCRETLERİNE YAPILAN ZAMLAR DEVEDE KULAK”

TES Genel Sekreteri Haydar Urfalı ile genel merkez yöneticilerinin şubeler aracılığıyla toplanan 157 bin imzanın Personel Genel Müdürü Bülent Çiftçi’ye iletildiğini söyleyen Başkan Urgenç, görüşmede öğretmenlerin ek ders ücretlerinin yapılan maaş zammı oranında her yıl artırılırken, katsayı artışının en son 18 yıl önce yani 2006 yılında gerçekleştiği hatırlatıldı. Bunun izaha muhtaç bir durum olduğu belirtilirken, katsayı artışı yapılmadığından ek ders ücretlerine yapılan zamların devede kulak kaldığı ifade edildiğini aktardı.

Ziyarette TES heyeti, halen bir saat ek ders ücretinin yaklaşık net 90 TL olduğuna dikkat çekerek, bu ücretlerin günümüz ekonomik koşullarının çok gerisinde kaldığını söyledi ve şunları kaydetti: “Günümüzde bir sınıf öğretmeninin haftalık 12 saat üzerinden ek ders aldığı dikkate alındığında, yüzde 15 vergi diliminden kesinti yapıldığı takdirde sınıf öğretmeni aylık net 4 bin 320 TL ek ders ücreti alabilmektedir. Öğretmen maaşlarına yapılan seyyanen zam, ek tazminat gibi kalemlerle maaşlar artırılmış iken, ek ders ücretlerinin artırılması yönünde hiçbir çalışma yapılmamıştır. Bu durum ek ders/maaş oranının giderek düşmesine neden olmuştur.”

“MEMURLARA YAPILAN ÜCRET ARTIŞININ YAKLAŞIK YÜZDE 7’LİK KISMI ERİDİ”

Ziyarette ayrıca TÜİK verilerine göre bir aylık enflasyonun yüzde 6,70 olarak gerçekleştiği, yıllık enflasyonun yüzde 64,86’ya ulaştığı kaydedilirken, “Dolayısıyla bir aylık süreçte, memurlara yapılan ücret artışının yaklaşık yüzde 7’lik kısmı eridi. 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı ise 49 bin 19 TL’ye yükseldi. Ülkemizde ekonomik zorluklar giderek artarken, kira, elektrik, bu doğalgaz, gıda, giyim gibi giderlere peş peşe zamlar gelirken, toplumun her kesiminin olduğu gibi öğretmenlerimizin de maaşları kuş olup uçmaktadır.

Oysa öğretmenlik mesleği fazlasıyla meşakkatli ve fedakârlık gerektiren kutsal bir meslektir. Türkiye’nin en doğusundan en batısına kadar her yerde büyük bir özveriyle görev yapan öğretmenlerimizin aklında, fikrinde geçim kaygısı olmamalı, henüz maaşını yeni almışken, ay sonunun hesabını yapmamalı, tüm enerjilerini, birikimlerini, motivasyonlarını genç dimağlarımıza aktarabilmelidirler. Dolayısıyla yoksulluk sınırında yaşayan öğretmenlerimizin daha fazla mağdur edilmemesi için ek ders ücret hesaplamalarında dikkate alınan ek ders göstergelerinin günümüz şartlarına uygun düzenlenmesi zorunludur.” ifadeleri kullanıldı.

Urgenç, “Türk Eğitim-Sen olarak bu hususta başta Milli Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin talebimize olumlu ve yapıcı yaklaşacağını ümit ediyor; katsayı artışının iki katına çıkarılması ve bu konudaki düzenlemenin yapılması noktasında gerekli adımları atacağına inanıyoruz.” sözleriyle ek ders ücretlerinin yüzde 100 artırılması ile ilgili destek veren tüm eğitim çalışanlarına teşekkür etti. 

Kaynak: HABER MERKEZİ