KÜN öğrencileri meme kanseri için farkındayız etkinliği düzenledi

Kapadokya Üniversitesi (KÜN) Meslek Yüksek Okulu Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programı öğrencileri dünya genelinde, her yıl ekim ayının Meme Kanseri Farkındalık Ayı olarak kabul görmesi sebebiyle meme kanserine dikkat çekmek ve toplumsal bilinç oluşturmak amacıyla "farkındayız" etkinliği düzenledi.

KÜN öğrencileri meme kanseri için farkındayız etkinliği düzenledi

Öğrenciler, meme kanserinde erken teşhisin önemini ve meme kanseri farkındalığını vurgulamak amacıyla, hazırladıkları broşürleri pandemi kurallarına uygun şekilde vatandaşlara dağıttı.

40 yaş üstü her kadının mamografi çektirmesi gerektiğinin önemini anlatan Kapadokya Üniversitesi, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programı öğrencileri Gonca Coşkun, Hatice Özkoç ve Beyhan Demir, Kapadokya Üniversitesi personeline ve Mustafapaşa’daki vatandaşlara kadınlarda en yaygın kanserin meme kanseri olduğunu ve her sekiz kadından birinin meme kanserine yakalandığını belirtti.

Meme kanserinde mamografi çektirildiği takdirde kanserin erken teşhis edilebileceği, erken dönemde tespit edilmesi durumunda ise iyileşme şansının %98 oranda yüksek olduğu konusunda bilgiler veren öğrenciler, erken tespit için yapılması gerekenleri anlattı.

Öğrenciler özellikle 40 yaşını doldurmuş kadınlara Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM) ücretsiz olarak muayene olabileceklerini ifade etti.

Etkinlikte meme kanserinin simgesi olan pembe kurdele, yakalara takılarak meme kanserine dikkat çekildi. 

Alpaslan Körükcü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER