NEVÜ yayınevi, yayınlarına bir yenisini ekledi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Yayınevi, akademik yayınlarına bir yenisini ekledi.

NEVÜ yayınevi, yayınlarına bir yenisini ekledi

Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Araştırma Görevlisi Hasan Tuncer’in kaleme aldığı “Roma İmparatorluğu Döneminde Kapadokya Bölgesi (MS. I. Ve II. Yüzyıllar)” adlı çalışma NEVÜ yayınevinden çıkan 36. kitap oldu.

Araştırma-Tarih kategorisinde yayınlanan kitap, Kapadokya Bölgesi’nin tarihine ışık tutmayı amaçlıyor. Aynı zamanda ders kitabı olarak okutulacak olan kitap, NEVÜ öğrencilerine özel indirimli fiyatıyla Hoca Ahmed Yesevi Kütüphanesi satış noktasından temin edilebilecek

Kitap Hakkında

Kapadokya, stratejik konumuyla tarihin her döneminde önemli bir bölge olarak çıktı. Eşsiz doğal güzelliklere sahip olan Kapadokya, Roma İmparatorluğu’nun da büyük bir önem verdiği bölge. Anadolu’nun tam kalbinde yer alan Kapadokya Bölgesi hakkında prehistorik dönemden itibaren bilgi vermekte.

Bu eserde, MS.I ve II. yüzyıllarda Roma hâkimiyetinde olan Kapadokya Bölgesi’nin tarihi incelendi. Ayrıca bahsedilen süreç içerisindeki Roma tarihinden kronolojik bir şekilde söz edildi. Bölgenin siyasi tarihinin yanında; sosyal, ekonomik, kültürel ve dini tarihi hakkında da bilgiler verildi ve dönemin ön plana çıkan kentlerinden de bahsedildi. Antik kaynakların kullanıldığı bu kitapta, literatür eserlere de yer verildi ve okuyucuya bölge tarihi akıcı bir dille ulaştırılmaya çalıştı.

Mehmet Günay

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER