TES Nevşehir Şubesi üyeleri Nevşehir Milletvekilleri Filiz Kılıç, Emre Çalışkan ve Süleyman Özgün'e yapılan basın açıklaması sonucunda kanun tasarısını mektupla gönderdi.

 TES Nevşehir Şuba Başkanı Tayfur Urgenç, Nevşehir’in milletvekillerinin eğitim çalışanlarının haklı feryatlarına yönelik adımlar atmasını istediklerini belirtti.

"ÖĞRETMENLER HAK ETTİĞİ İTİBARI GÖRMÜYOR"

Başkan Urgenç, her bir öğretmenin kutlu bir görev ifa ettiğini söyleyerek, “Mukaddes değerlerle bezenmiş bir mesleğin neferleri olmakla gurur duyuyoruz. Her 24 Kasım’da göğsümüz kabarır, heyecanlanırız. Ancak bir tarafımızda buruktur. Çünkü öğretmenlerin başta sorumluluk mevkiinde bulunanlar olmak üzere toplumda hak ettiği itibarı görmediğini düşünüyor, toplumdaki saygınlıklarının artırılması noktasında yeterli çabanın gösterilmediğine şahit oluyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılını idrak ederken, öğretmenlerin rol ve sorumluluklarına ilişkin beklentiler artmakta, buna karşın öğretmenlerin yıldan yıla büyüyen sorunlarına çare yeterince üretilememektedir.” şeklinde konuştu.

''EĞİTİM ÇALIŞANLARI EKONOMİK ÇARESİZLİK İÇERİSİNDEDİR''

Öğretmenlerin en büyük sorunlarından birisinin de ekonomi olduğunu kaydeden Urgenç, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Bilindiği gibi, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlerimize Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “beyaz önlük” hediye edileceği kamuoyuna açıklandı. Biz ise, eğitim çalışanlarının “öğrenci-veli şiddetine maruz kalma”, “liyakatsiz yönetici atamaları”, “tayin ve nakil başta olmak üzere özlük hakları”, “ekonomik çaresizlik”, “adaletsiz uygulamalar”, “mesleki imaj zedelenmesi”, “kariyer sınavı” gibi acil çözüm bekleyen önemli sorunları varken, kamuoyunun önlük gibi suni bir tartışma ile meşgul edilmesini doğru bulmadığımızı dile getirerek bir öneride bulunmuştuk, “24 Kasım’da önlük değil, ikramiye istiyoruz.”

Kesekci yarın anılacak Kesekci yarın anılacak

Bu kapsamda sendikamız; öğretmenlerin ekonomik durumlarının iyileştirilmesine yönelik düzenlemelere gidilmesinin ilk adımı olarak her 24 Kasım tarihinde öğretmenleri motive etmek ve ekonomik bakımdan desteklemek adına bir maaş ikramiye verilmesini içeren Kanun Teklifi hazırladı. Milletvekillerine gönderdiğimiz mektubumuzda ekonomik sorunlarına bir nebze de olsa sembolik katkı sağlayacak olan bu Kanun Teklifine sahip çıkmalarını ve destek vermelerini bekliyoruz. Geleceğimizi yetiştiren eğitimcilerimizi mutlu, huzurlu ve motivasyonu yüksek kılmak devletimizin ve toplumumuzun en asli sorumluluklarındandır.”

tesnevsehir1

Kaynak: HABER MERKEZİ