DSİ Bölge Müdürü Şahin’den Kızılırmak’ta inceleme DSİ Bölge Müdürü Şahin’den Kızılırmak’ta inceleme

Açıksaray Ören Yeri, Gülşehir Belediyesinin son yıllarda yaptığı tanıtım çalışmalarıyla birlikte yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Bölgede yaşanan turizm hareketliliğinden anlaşıldığı üzere Açıksaray Harabeleri’nin tanınırlığı da ciddi oranda artırmış durumda.

Gülşehir’e 3 kilometre uzaklıktaki Açıksaray Harabeleri, tüf kayalar içine oyulmuş Roma Dönemi kaya mezarları, 9 ve 10. yüzyıla ait kaya kiliseleri ile önemli bir piskoposluk merkezi olarak yer alıyor.

Gülşehir’in simgesi olan “Mantarkaya” oluşumları da bu bölgede bulunuyor. İlk çağlardan kalma çok katlı yeraltı şehirleri ve mağaralarla birlikte Boğalı Kilise, Manastır, Tavla (At Damı), Küçük Saray (Çok Katlı Yerleşim Alanı), Dört Sütunlu Manastır, Beşik Tonozlu Yapı, On iki Sütunlu Kilise ve Merdivenli Mesken mutlaka görülmesi gereken yerler arasında gösteriliyor.  Açıksaray Ören Yeri günümüzde daha çok doğa yürüyüşü için tercih ediliyor. Ayrıca Çat Vadisi’ni de içine alan 7 kilometre uzunluğundaki parkuru ile kültür ve spor merkezi konumuyla dikkat çekiyor. 

Kaynak: İSMAİL IRMAK