Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, festival kapsamında Meryem Ana Kilisesi içerisinde bulunan Refik Anadol ‘Rönesans Rüyaları’ dijital sergisini gezdi.

Bakan Ersoy’a Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, AK Parti Nevşehir Milletvekili Süleyman Özgün, Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Savran, AK Parti İl Başkanı Ali Kemikkıran ve Kapadokya Alan Başkanı Birol İnceciköz eşlik etti.

 “ESER GÖRSEL VE İŞİTSEL HAZ VERİYOR”

‘Rönesans Rüyaları’ dijital sergisi hakkında bilgi veren Cengiz Ayyıldız, eserin, ‘Rönesans Rüyaları’ Refik Anadol Stüdyosu’nun 14’üncü ve 17’nci yüzyıl arasındaki bütün eserlerin külliyatından oluşan çok büyük bir veri havuzu oluşturduğunu söyledi.  

Stüdyonun bu veri havuzunu günümüze bir veri heykeli olarak taşımak amacıyla yola çıktıklarını söyleyen Ayyıldız, “Aslında eser sadece çok büyük bir görsel ve işitsel haz veriyor. Ancak bir de probleme atıfta bulunuyor. Bu problemde Rönesans Dönemi’nde üretilen milyonlarca eser var. Projede kullanılan algoritma, gan algoritması bu algoritmada özellikle Rönesans dönemine ait işlerde çok başarılı hale gelmiş, öğrenmiş bir algoritma. Dolayısıyla biz de şu an bu yaklaşık 18 dakikalık bir eseri hep birlikte izliyoruz. Bu tabii özel tarihi mekân içerisinde ayrıca da bir anlam kazanıyor.” diye konuştu.

Acıgöl HEM'de yöresel ve modern motifler Acıgöl HEM'de yöresel ve modern motifler

Festival boyunca sürecek olan sergi ücretsiz olup gün içerisinde ise 10.00 - 22.00 saat aralarında tüm ziyaretçilere açık olacak.

Kaynak: MEHMET GÜNAY - RAVZA NUR BAYDEMİR