Anadolu Vakfı’nın eğitime sürdürülebilir katkı hedefi ile inşa ettirdiği en yeni eser olan Mahmut-Dudu Yazıcı Anadolu Lisesi’nin açılışı düzenlenen törenle yapıldı.

Açılışa Nevşehir Valisi Ali Fidan, Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Savran, Anadolu Grubu ve Anadolu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kamilhan Süleyman Yazıcı, Anadolu Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nilgün Yazıcı, protokol üyeleri ve davetliler katıldı.

“YATIRIMLARIN EN GÜZELİ ŞÜPHESİZ Kİ İNSANA YAPILAN YATIRIMDIR”

Törende konuşan Vali Fidan, “Yatırımların en güzeli şüphesiz ki insana yapılan yatırımdır, eğitime yapılan yatırımdır, umudumuz, yarınımız olan gençlerimize ve çocuklarımıza yapılan yatırımdır.” dedi.

 Türkiye’deki eğitim çağındaki çocukların ve gençlerin sayısının dünyadaki birçok ülkenin nüfusundan daha yüksek olduğunu belirten Fidan, “Bu genç ve dinamik nüfus yapısı ülkemizin en büyük gücü ve zenginliğidir. Geleceğimizin güvencesi olan gençlerimizi, çocuklarımızı yarınlara en güzel şekilde hazırlamak, eğitimde kaliteyi yükseltmek, çağın gerektirdiği nitelikli ve donanımlı insan gücüne sahip olabilmek için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Eğitim yatırımlarına sadece bir miktar maddi katkı sunmak, fiziki bir mekân temin etmek veya bina yapmak olarak da bakılmamalıdır.  Eğitim yatırımları aynı zamanda toplumla kucaklaşma, sevgi bağı oluşturma ve sosyal sorumluluk üstlenme vesilesidir. O yüzden hayırseverlerimizin böylesine kıymetli toplumsal sorumluluk projelerinde rol üstlenmeleri, eğitim alanında yatırımlar yapmaları ilimiz için ülkemiz için çok büyük önem taşımaktadır.” diye konuştu.

“İLK OLSUN AMA SON OLMASIN”

Başkan Savran da törende yaptığı konuşmada Nevşehir’in büyüyen ve gelişen bir kent olduğunu vurgulayarak, “Biz bu büyümeyi, gelişmeyi sağlıklı ve planlı yapmak için çalışıyoruz. Ve en büyük desteğimiz de sizler gibi hayırseverlerimiz, iş adamlarımız, iş insanlarımız. Desteğinizi şehrimizden eksik etmeyin. Bu okul ilk olsun, ama son olmasın. Sadece okullara değil başka yatırımlarla da şehrimize bekliyoruz.” dedi.

Sosyal Hizmetler çalışanlarına iletişim semineri Sosyal Hizmetler çalışanlarına iletişim semineri

“GENÇLERE DESTEĞİN YARINLARIMIZ İÇİN EN DEĞERLİ ADIMLAR OLDUĞUNA İNANIYORUM”

Anadolu Grubu ve Anadolu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ise, bugünün dünyasında toplumları iyileştiren, sorumluluk sahibi yatırımların her zamankinden daha çok değer taşıdığını vurguladı.

Özilhan sözlerine şöyle devam etti: “Hepimiz gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için sosyal sorumluluk, kurumsal vatandaşlık ve gönüllülük anlamındaki görevlerimizin bilincinde olmalıyız. Bu farkındalıkla Anadolu Grubu olarak, ‘Anadolu’dan Yarınlara’ sürdürülebilirlik stratejimiz kapsamında ‘Yarın için Güçlü Toplum’ prensibiyle yıllardır farklı paydaş gruplarına yönelik geniş etkiye sahip toplumsal projeler hayata geçiriyoruz. Eğitim alanında yapılan yatırımların ve gençlere verilen desteklerin yarınlarımız için atılan en değerli adımlar olduğuna yürekten inanıyorum.”

“BU OKULUN GEÇMİŞTEN GELECEĞE BİR KÖPRÜ OLMASINI TEMENNİ EDİYORUZ””

Anadolu Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nilgün Yazıcı da törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Toplumumuza, insanımıza yatırım yapmak bizlere kurucularımızdan gelen bir misyon. Yeni nesillerimizi hem geleceğin dünyasına yönelik her türlü yetkinliğe sahip olacak hem de kendi kültür ve değerlerini yaşatacak şekilde yetiştirmeliyiz. Bunun için onlara en iyi eğitim imkânlarını sunmak, bugün bizlerin en önemli sorumluluğu olarak öne çıkıyor. Bu okulun geçmişten geleceğe bir köprü olmasını ve Cumhuriyetimizin 2. yüzyılında memleketimiz ve dünyamız için hayırlı olacak nice evlatlar yetiştirmesini temenni ediyoruz.”

Anadolu Grubu’nun ve Anadolu Vakfı’nın kurucu ve onursal başkanlarından Kamil Yazıcı’nın eşi Suzan Yazıcı’nın anne ve babasının ismini taşıyan Mahmut-Dudu Yazıcı Anadolu Lisesi’nde 16 modern dersliğe ek olarak, birer fizik, kimya ve biyoloji laboratuvarının yanı sıra bilgisayar, müzik ve resim derslikleri ile iki salon bulunuyor.