Hak, emek ve adalet mücadelesi 27 yaşında

İdeolojilerin değil, emeğin ve emekçinin değerini savunmak ve yükseltmek için 9 Haziran 1995 yılında kurulan Memur-Sen 27 yaşında.

Hak, emek ve adalet mücadelesi 27 yaşında

Memlur-Sen İl Başkanı Mustafa Çiftci, "Örtülü darbelerin, anti demokratik uygulamaların hâkim olduğu, vesayet çarklarının başta emek kesimi olmak üzere ülke insanını cendereye soktuğu 90’lı yılların anaforunda bir odada, Mehmet Akif İnan ve bir grup idealist tarafından, kökleri bu toprakların derinliklerine uzanan yerli ve milli fikirlerle kurulan Memur Sendikaları Konfederasyonu bugün 1 milyon 54 bin 672’ye ulaşan üye sayısıyla Türkiye’nin ve bölgenin en büyük emek örgütü olmuştur.” dedi.

Memur-Sen’in ülkeyi ateşe veren vandalların karşısında olduğunu ifade eden Çiftci,”Kamu görevlilerinin ürettiği emeğin değerinin artırılması adına mali ve sosyal hakların geliştirilmesi için, özellikle vesayet kurumlarının oluşturduğu düzene karşı stratejiler geliştiren Memur-Sen, ilk günden itibaren, sloganların ve ideolojik söylevlerin değil, ürettiği gerçekçi politikalarla ülke insanının tümümün haklarının genişlemesini, özgürlüklerinin gelişmesini sağlamıştır.  28 Şubatta turnikelerin önünde gençlerin yanında Memur-Sen vardı.  27 Nisan e-muhtırasına karşı en güçlü seslerden biri de Memur-Sen’indi. Ve 15 Temmuz’da ülkeyi işgal etmek isteyenlerin taşeronu FETÖ’nün mankurtlarına karşı sokaklara akın eden ve ülke insanını alanlara çağıran avaz Memur-Sen’in avazıydı.

Kapitalist emperyalizmin oluşturduğu denkleme karşı, emeğin dayanışmasını sağlamak için yeryüzü ölçeğinde ufkunu genişleten, bütün kıtalardaki emek örgütleriyle iletişime geçip bir direniş hattı tahkim etmek için stratejiler geliştiren Memur-Sen, köhnemiş neoliberal politikalara karşı; adil bir dünya için her geçen gün sesini ve sözünü yükseltmektedir.” dedi.

 “MEMUR-SEN  ALIN TERİNİN GERÇEKLİKLE BULUŞTUĞU YERDE DURMAKTA”

Tolumun bütün kesimleriyle etkileşim halinde olan bir emek örgütü olduğunu belirten Çiftci şöyle devam etti, “daha önceleri de defaatle belirttiğimiz gibi; Memur-Sen olarak, toplu görüşmeden toplu sözleşmeye, Kurum İdari Kurulu’ndan Kamu Personeli Danışma Kurulu’na, insan onuruna, insanca yaşamaya, saygın iş anlayışıyla uyumlu çalışma hayatına dair birçok kazanım elde ettik. Bu çerçevede şimdiye kadar hem yetkili konfederasyon sıfatıyla hem de hizmet kollarının tamamında yetkili sendikalarımızla toplu sözleşme masasında elde ettiğimiz 350 kazanım başta olmak üzere, Kamu Personeli Danışma Kurulu’ndan Kurum İdari Kurulu toplantılarına kadar 802 kazanımı imza altına aldık. Memur-Sen sadece sesi değil sözü de yükselten bir örgüttür. Eylem şeklini vandallıktan ayıran, teklifleriyle müzakerenin kapısını aralayan, duruşuyla ahlaki üstünlüğü sağlayan bir anlayışla, yeni yeni eylem türleri geliştiren bir örgüt olarak, katılımcılık düsturuyla üyeden sendika öncülerine kadar yaydığı geniş istişarelerle kazanımlar üretmeye devam etmektedir Memur-Sen.

En büyük hedef, şüphesiz bölüşümde adaleti sağlamaktır. Her geçen gün, gelir dağılımında derinleşen adaletsizliğin önüne geçilmesi için, sosyal adaleti sağlayacak politikalar üretilmesi adına örgütlü gücümüzle ve entelektüel kapasitemizle politika yapıcıları hem uyarıyor, hem de onlara tekliflerimizi sunuyoruz.

Mali, idari, özlük ve sosyal kazanımlar elde etmenin yanında sosyal adaletin gerçekleştirilmesi, gelir dağılımının sağlanması, çalışanların mutlaka emeklerinin karşılığını alması ve kamu görevlilerinin tamamının kadrolu çalışan olması konusundaki kararlı duruşumuzu da güçlü bir şekilde sergileyerek bugün bu hususların toplu sözleşme hükmüne dönüşmesi Memur-Sen’in etkili gücü sayesinde olmuştur.”  

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2022, 12:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner131

banner93