Tarım Danışmanı Yeşil, buğday gelişiminin genel olarak kardeşlenme, sapa kalkma ve başaklanma olmak üzere üç döneme ayırabildiğini belirtti.

Yeşil bilgilendirmesinde, “Bu dönemlerden kardeşlenme bitkinin belirli alandaki başak sayısını belirleyen en önemli faktördür. Bu nedenle olası kısıtlı su birim alana düşen başak sayısını azaltacaktır. Sapa kalkma döneminde ise bitkinin başak taslağının yani başakta olacak dane sayısının belirlendiği dönemidir. Bu nedenle olası su kıtlığı başak sayısını azaltarak yine buğday verimini olumsuz etkileyecektir.

Başaklanma dönemi yani çiçeklenme ve dane doldurma aşamalarını içine alan dönem su kıtlığına en hassas olduğu dönemdir. Bu dönemde meydana gelecek olan su stresi hem çiçeklenmeyi etkileyerek başakta tane sayısını hem de daneyi cılızlaştırarak bin dane ağırlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Ülkemiz koşullarında buğday yetiştirilen alanlarda genelde kış yağışları olurken, bahar/yaz yağışları düzensiz ve az miktarlarda gerçekleşmektedir. Su kıtlığına en hassas olduğu başaklanma dönemini ve suyun kıt olduğu dönemleri düşünürsek, yağışın yeterli olmadığı dönemlerde sulamanın yapılması önem arz etmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Geleneksel çocuk oyunları yeniden hayat buldu Geleneksel çocuk oyunları yeniden hayat buldu

Muhabir: MEHMET GÜNAY