NEVÜ’den yapılan açıklamaya göre, Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin üniversitenin akademik ve idari personeli ile öğrencilerin katılımıyla, NEVÜ Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezi Fuaye Alanı’nda açılan Anadolu Ajansı (AA) objektiflerine İsrail'in Filistin ve Gazze’de sebep olduğu ölüm, yıkım ve insanların yaşadığı zorlukların yansıdığı fotoğraf sergisini inceledi.

Her bir fotoğraf karesine acı, zulüm ve çaresizliğin yansıdığı sergiyi katılımcılar ile gezerek bilgi alan Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin, Filistin’de İsrail’in 7 Ekim tarihinden beri aralıksız olarak yaptığı soykırıma her platforma tepki göstermeye devam ettiklerini söyledi. 

Rektör Aktekin’den NEVÜ öğrencisi Kilci için taziye mesajı Rektör Aktekin’den NEVÜ öğrencisi Kilci için taziye mesajı

BU ZULÜM VE SOYKIRIMI DİLE GETİREREK TEPKİ GÖSTERMEYE DEVAM EDİYORUZ”

İsrail uluslararası hukuka ve vicdani değerlere aykırı olarak Filistin’e yönelik başlattığı zulüm ve soykırımına aralıksız olarak devam ettiğini aktaran Aktekin, “İnsani değerlerden ve vicdanlardan yoksun olarak hastane, okul, ibadethane, sığınma merkezi ve diğer birçok yerleşim alanını gece gündüz demeden bombalayan İsrail’in bu soykırımına da maalesef Türkiye ve birkaç devletin dışında diğer sözde ulus ve demokrasi yanlısı, insan hakları savunucusu devletler ve kuruluşlar ses çıkarmamaya, görmemezlikten gelmeye devam ediyorlar” dedi.

Aktekin devamında, “Ne acıdır ki bugün resmi kayıtlara göre 15 binin üzerinde, resmi olmayan kayıtlara göre ise bundan daha fazla Filistinli kardeşlerimiz Müslüman oldukları için katlediliyorlar. Biz de NEVÜ ailesi olarak İsrail’in Filistin halkına yönelik artarak devam eden bu zulüm ve soykırımını çeşitli etkinliklerde ve platformlarda dile getirerek tepki göstermeye devam ediyoruz. Bu kapsamda da üniversitemizde AA muhabirlerinin objektiflerine yansıyan “Filistin” konulu ikinci fotoğraf sergimizi açtık. İlk sergimizi de geçtiğimiz haftalarda açmıştık ve bu sergimiz de İhlas Haber Ajansı (İHA) objektiflerine yansıyan ve yine İsrail’in Filistin’deki zulmünü ve soykırımını konu alan fotoğraflardan oluşuyordu. Burada üniversite olarak temel amacımız dünyanın ve ülkemizin dört bir yanından üniversitede eğitim gören öğrencilerimiz başta olmak üzere halkımızın bu zulme ve soykırımına kayıtsız kalmaması, tepkilerini her platformda dile getirmeleridir” diye konuştu.

NEVÜ Kültür ve Kongre Merkezi Fuaye alanında bugün açılan sergi, merkez ve ilçe kampüslerde de sergilenecek.

6-133

8-76

Kaynak: HABER MERKEZİ