Nevşehir Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü,  2024 yılı ölçü aletleri periyodik muayene başvuruları için son günün 29 Şubat olduğunu duyurdu.

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünce yayınlanan duyuru şöyle;  “Her türlü ölçü ve ölçü aletinin milli ekonominin ve ticaretin gereklerine ve kamu yararına uygun; doğru ayarlı, muayene ve damgası yapılmış olarak kullanılması 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereğidir. Ölçü ve ölçü aletlerinin muayenelerine ilişkin iş ve işlemler 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu ve bu Kanuna dayanılarak çıkarılan yönetmelikler çerçevesinde yürütülmektedir. Kanunun 9. maddesinin (b) fıkrası gereğince ölçü ve ölçü aletleri periyodik muayeneye tâbi tutulmaktadır.

Bu itibarla; Akaryakıt istasyonlarında bulunan Akaryakıt, LPG, CNG, Adblue, Mobil Tanker Sayaçları ve Lastik Hava Basınçölçerler; Kapasitesi 2 bin kilogramın üzerinde otomatik olmayan tartı aletleri, Aks kantarları, Hassas kütle ölçüleri için Muayene başvuruları https://basvuruportal.tse.org.tr adresli Başvuru Portalı üzerinden iki yılda bir Türk Standardları Enstitüsüne (TSE) elektronik ortamda yapılacaktır.

Otomatik tartı aletleri ve tartım kapasitesi 2 bin kilogramın ve altında olan otomatik olmayan tartı aletleri muayene başvuruları iki yılda bir Tartı Aletleri Yetkili Muayene Servislerine yapılacaktır.

Hız İhlal Tespit Donanımları, Egzoz gazı emisyon ölçüm cihazları her yıl, Isı Sayaçları muayene başvuruları beş yılda bir ilgili Muayene Servislerine yapılacaktır.

Takograf Cihazlarının muayene başvuruları ilgili Muayene Servislerine gün/ay/yıl takip edilerek iki yılda bir yapılacaktır. Taksimetre Cihazlarının muayene başvuruları ilgili Muayene Servislerine gün/ay/yıl takip edilerek yılda bir yapılacaktır.

Belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan, üretici ve pazarcı esnafı tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık veya kapalı Pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2.000 kg ve altında olan III ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri yay ve elektronik tertibatı bulunmayan tartım kapasitesi 2 bin kilogramın ve altında olan mekanik tartı aletleri; Masa terazileri, Asma teraziler, Tek kollu kantarlar, ibreli terazi vb. tartı aleti kullanıcıları tarafından Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluklarına başvurulmalıdır.

İlimizde bulunan Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurlukları; Nevşehir Belediyesi, Avanos Belediyesi, Derinkuyu Belediyesi, Gülşehir Belediyesi, Hacıbektaş Belediyesi, Kozaklı Belediyesi ve Ürgüp Belediye Başkanlıklarında mevcuttur.

Şebekelerinde takılı olan 10 yılını doldurmuş elektrik, su ve doğalgaz sayaçları için; İlgili Belediye Başkanlıkları, Elektrik ve Doğalgaz Dağıtım Firmaları tarafından https://dijitalbakanlik.sanayi.gov.trM üzerinden Nevşehir İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’ne yapılır.

Bakanlığımızdan muayene ve damgalama yetkisi almış Yetkili Muayene Servislerine http://msurapor.sanayi.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

Ölçü ve ölçü aleti sahiplerinin kullanmış oldukları ve periyodik muayene zamanı gelen ölçü ve ölçü aletleri için, yukarıda belirtilen kurum ve kuruluşlara 29/02/2024 günü mesai bitimine kadar periyodik muayene yaptırmak için müracaat etmeleri gerekmekte olup, müracaat etmeyen ölçü ve ölçü aleti sahiplerine, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nun 15/c Maddesine göre “damga süresi dolmuş ölçü aleti kullanmak” fiilinden dolayı her bir ölçü aleti için 3 bin 218 – 64 bin 352 00 TL arası İdari Para Cezası uygulanacaktır.

İlgililerin cezalı duruma düşmemeleri, süresi içinde yasal sorumluluklarını yerine getirmeleri hususu; Kamuoyuna ve ilgililere önemle duyurulur.”

Birgül ve Olgun’dan Kadın Aile Gençlik Merkezine büyük bağış Birgül ve Olgun’dan Kadın Aile Gençlik Merkezine büyük bağış

Ölçü Ayar 2024

Kaynak: HABER MERKEZİ