Türk Eğitim Sen Ayhanlar’da eğitimcilere Hacı Bektaş-ı Veli kitabı hediye etti Türk Eğitim Sen Ayhanlar’da eğitimcilere Hacı Bektaş-ı Veli kitabı hediye etti

Büyük sahil tatil yerlerinden rustik köylere, ormanlara ve ilginç yerlere kadar Samos, herkes için bir şeyleri olan büyük bir adadır. Samos, uzun bir geçmişe sahip bir ada olduğundan, Heraion Kutsal Alanı ve Eupalinus Tüneli gibi antik çağlardan kalma birçok yer vardır. Sisam olarak da bilinen Samos Adası’nda gezilecek yerler listesine geçmeden önce ada hakkında kısaca bilgi vermekte yarar var;

Dünyanın en etkili filozoflarından bazılarının doğum yeri, en iyi Yunan şaraplarından bazılarının üreticisi ve Türkiye kıyılarından sadece 1,5 saatlik bir feribot yolculuğu mesafesinde olan Samos Adası, Yunanistan'ın doğu bölgesinde yer alan Yunan cennetinin güzel bir dilimidir. Verimli ve sık ağaçlıklı bölge, ancak son zamanlarda kitle turizmi için bir hedef haline geldi ve çiftçilik, tekne yapımı ve balıkçılık etrafında dönen eski mesleklerinin cazibesini hâlâ koruyor. Samos, antik dünyanın en önemli kutsal alanlarından biri olan ve şu anda UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan güneydoğu kıyısındaki Heraion'un (Hera Tapınağı) bulunduğu yerdir.

Gelelim Samos Adası gezilecek yerler listemize;

Pythagorion

2-332

Adanın güney kıyısındaki dost canlısı küçük Pythagórion kasabası, 1955'te burada doğan Pythagoras'ın onuruna yeniden adlandırılana kadar Tigáni olarak biliniyordu. Korunaklı bir körfezin etrafına inşa edilmiş, artık balıkçı tekneleri ve şık yatlarla dolu olan ve kafeler ile deniz ürünü tavernalarının göz ardı ettiği bu bölge, bir zamanlar MÖ 6. yüzyılda güçlü bir denizcilik ve ticaret devleti olan Sámos'un antik limanıydı.

Yunan ve Roma anıtlarının kalıntıları ile eski müstahkem limanın kalıntıları hala görülebilmektedir. Küçük bir arkeoloji müzesi, bölgede ortaya çıkarılan Arkaik ve Helenistik mezar stellerini (mezar taşları), mermer heykelleri, madeni paraları ve seramikleri sergiliyor.

Panagia Spiliani Manastırı

3-229

Pythagorion'un kuzeybatısında, deniz seviyesinden 125 metre yükseklikte, Panagia Spiliani Manastırı bulunuyor. Bu küçük kilise, Meryem Ana'nın Sunumuna adanmıştır ve büyük bir mağaranın içine inşa edilmiştir. Kilise, Meryem Ana'nın mucizevi kabul edilen mermer bir ikonasına ev sahipliği yapmasıyla ilgi görüyor.

Pythagórion kasabasının arkasındaki bir yamaçta, 1586'da kurulan şirin beyaz Panagia Spiliani Manastırı (Meryem Ana Mağarası Manastırı) bulunmaktadır.

Girişten itibaren 95 basamakla büyük, serin ve huzurlu bir mağaraya inilir ve sonunda dini ikonalarla süslenmiş küçük bir kilise bulunur. Manastırdan, şehre ve denizin üzerinden Türkiye kıyılarına doğru muhteşem manzaralar var.

Kokkari

4-170

Kokkari Köyü, el değmemiş kumsallardan canlandırıcı su sporları aktivitelerine kadar bir turizm beldesinden beklenen hemen her şeyi sunan canlı ve hareketli bir yerdir.

Kokkari, üzüm bağları, çam ve zeytin ağaçlarıyla dolu güzel bir bölgenin ortasında yer almaktadır ve çoğunlukla pitoresk mimarisi ve rahat atmosferi ile ziyaretçi çeken popüler bir sahil beldesidir. Oteller ve restoranlar gibi birçok modern olanağa sahip oldukça gelişmiştir. Berrak sular, çeşitli su sporları ve güzel çevre bu köyü her yaş için ideal bir yer haline getiriyor. Kokkari, ayrıca Samos’ta nerede kalınır? Sorusuna cevap olabilecek en iyi bölgelerden biri. Henüz Samos’ta nerede konaklayacağınıza karar veremediyseniz gezilecekyerler-listesi.com/samos-ta-nerede-kalinir/ adlı sayfayı inceleyebilirsiniz.

Eupalinos Tüneli

5-135

Bir zamanlar Dünyanın Harikalarından biri olarak kabul edilen bu yeraltı su kemeri, Pythagorion'un iki kilometre batısında yer alır. MÖ 6. yüzyılda Eupalinos tarafından yaptırılmış, bir kilometre uzunluğunda, yaklaşık 1.75 metre yüksekliğinde ve genişliğindedir. Girişten yaklaşık 425 metre sonra, iki şaftın birleştiği ve neredeyse mükemmel bir bağlantı oluşturduğu noktayı görebilirsiniz.

Çok dar bir alandır ve klostrofobisi olanlar için önerilmez.

Tünel, Kastro Dağı'nın diğer ucundaki kaynaklardan su toplamak amacıyla 1100 yılı aşkın bir süre kullanıldı. Bu icadın arkasındaki beyin Herodot'tu.

Antik dünyanın sekiz harikasından biri olarak kabul edilen Eupalinus Tüneli, bugün Sisam'ın ayırt edici bir özelliği ve çokça ziyaret edilen bir turistik noktasıdır. Antik dünyanın ünlü mühendislerinden Eupalinus'un adını taşıyan devasa bir su kemerinin orta bölümü olan bir su tünelidir. Panagia Spilani'nin dağ yamaçlarında yer alır ve MÖ 6. yüzyılda Polycrates döneminde inşa edilmiştir.

Tünel, tam olarak üst üste yerleştirilmiş dikdörtgen taşlardan inşa edilmiştir. Çatı üçgen şeklinde olup aynı cins taşlardan yapılmıştır. Tünelin altındaki su kemerine yerleştirilmiş seramik borulardan su akıyordu. Borulardan bazıları bozulmamış durumda ve neredeyse dün döşenmiş gibi görünüyor. Aynı su sistemi yaklaşık bin yıl kullanılmış ve MS 7. yüzyılda terk edilmiştir. 1882 yılında bir keşiş olan Cyrillus Monina tarafından yeniden keşfedilmiştir.

Eupalinus Tüneli, eski Yunanlıların sahip olduğu bilgi hazinesine tanıklık ediyor. Teknolojinin bugünkü kadar mevcut ve gelişmiş olmadığı bir dönemde bu tüneli inşa etmek kesinlikle takdire şayan bir başarıydı. Bu yapıyı daha da büyüleyici kılan şey, burayı yaratırken ortaya çıkan katıksız hassasiyet ve beceridir.

Sisam Heraionu (Heraion of Samos)

6-111

Heraion, Hera adlı Yunan tanrıçasına adanmış bir tapınaktır. Hera, Zeus'un hem karısı hem de kız kardeşiydi. Ebeveynleri Rhea ve Kronos'tur. Aşk tanrıçası Afrodit'ten bile daha güzel olduğu söyleniyordu. Zamanının çoğunu Zeus'un ölümlüler ve diğer bakirelerle ilişki kurmasını engellemeye çalışarak geçiriyor gibiydi. O da Herkül gibi o işlerden olan çocuklarına eziyet etmeyi severdi. Kesinlikle tanrıların Casanova'sı olarak adlandırılabilecek bir tanrıyla evli olmasına rağmen, derinden evliliği ve tek eşliliği savunuyordu. Samos, Hera ve Zeus'un üç yüz yıl boyunca balayı yaptıkları yerdir.

Zeus ve Hera'nın balayını yapmış olabilecekleri Heraion, şimdi harabe durumda ve geçmişte Sisam olarak anılan Pythagoreion kentinin yedi kilometre güneybatısında bulunuyor. Kıyıya ve İmbrasos denilen ırmağa yakındır. Tapınağın tek kalıntıları Kolona adı verilen bir sütun şeklindedir. Bu tapınak aslında diğer yerleşim yerlerinden oldukça uzakta. Bu izolasyonun nedeni bilinmemektedir. Tek açıklama, inşaatçıların siyasetin veya kalkınmanın kaprisleri nedeniyle taşınmasını istememiş olmalarıdır. Halen Pythagoreion kentinin bir parçası olarak kabul edilmektedir.

Pythagorion'un sekiz kilometre batısında yer alan Heraion, adanın en önemli turistik yerlerinden biri olan Hera Tapınağı'dır. MÖ 8. yüzyıldan itibaren bu alanda art arda tapınaklar inşa edildi ve MÖ 570 civarında başlayan en az 100 sütunla desteklenen yaklaşık 45 metreye 80 metre boyutlarında devasa bir yapıyla sonuçlandı.

Yapı, 30 yıl sonra bir Pers baskınında yıkıldı. Daha da büyük ölçekte bir yenileme planlandı ve şimdiye kadar yapılmış en büyük Yunan tapınağı olacaktı, ancak asla tamamlanamayacaktı.

Bugün, Heraion çevresindeki arkeolojik sit alanı, sunaklar ve daha küçük tapınakların yanı sıra beşinci yüzyıldan kalma bir Hristiyan bazilikasının kalıntılarını içermektedir. Alandan elde edilen buluntular Samos Kasabasındaki arkeoloji müzesinde sergilenmektedir.

Livadaki Beach
7-76

Adanın kuzeydoğu köşesinde yer alan gizli Livadaki Plajı'nda Yunan güneşinin altında uzanın, ister bronzlaşın, ister denizin keyfini çıkarın. Plaj korunaklı bir koydadır, bu nedenle akıntılar yumuşak ve sığdır, bu da aileleri olanlar için idealdir. Şezlonglar gibi kano kiralama hizmeti de mevcuttur ve plajın rakipsiz manzarasını sunan sahil restoranlarından birinde öğle yemeği yemeyi unutmayın!

Samos’un kuzeydoğu köşesindeki Livadaki Plajı'na ulaşmak için üç kilometrelik bir toprak yoldan aşağı inmeniz gerekecek, ancak göreceğiniz şey geçtiğini zorlu yola kesinlikle değiyor. Rüzgar esmediği zamanlarda burada su çok berraktır. Ayrıca duş ve tuvalet imkanları da mevcuttur. Livadaki yaz aylarında çok popülerdir ve kumda bir yer kapmak veya house müzik çalan sahil restoranı/günlük kulübünün sağladığı ücretsiz şezlong ve şemsiyelerden birini kapmak için saat 11'den önce plajda olduğunuzdan emin olun.

Marathokampos

8-60

Batı kıyısındaki Vathy Köyü'nden bir saat uzaklıkta bulunan Marathokambos Köyü, Samos Adası’nın en sevilen tatil beldelerinden biri olduğu gibi adadaki en popüler gezilecek yerlerden bir tanesi.

Marathokambos Köyü, Kerkis Dağı'nın yamacında yer alan, tonlarca parkı, güzel beyaz evleri, büyüleyici sokakları ve içinde kaybolacak tonlarca güzelliği olan bir köydür. Köy, yüksek kaliteli zeytinyağı sabunları yapma becerisiyle ünlüdür, bu yüzden köye gidecek olursanız hediyelik ya da evinize götürmek için birkaç sabun almayı da unutmayın.