'2023 Şehir Buluşmaları' programı çerçevesinde Nevşehir’de bir otelin toplantı salonunda basın ile bir araya gelen Bakan Ersoy, Nevşehir turizm  alanında yapılan ve yapılması planlanan çalışmalara dair açıklamalarda bulundu.

‘2023 Şehir Buluşmaları' programına Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un yanı sıra AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Süleyman Özgün, Emre Çalışkan, Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Savran, AK Parti İl Başkanı Ali Kemikkıran, MHP İl Başkanı Adnan Doğu İlçe ve Belde Başkanları, STK’lar ve turizmciler katıldı.

“KAPADOKYA ALAN BAŞKANLIĞINCA 500’ÜN ÜZERİNDE KAÇAK YAPI YIKILDI”

Nevşehir’de konuşan Bakan Mehmet Nuri Ersoy, Nevşehir’in çok tarihi ve kadim bir şehir olduğunu belirterek, “Nevşehir çok köklü medeniyetlere ev sahipliği yapıyor. Baktığınız zaman hem altı medeniyet, hem üstü medeniyet olan çok farklı bir şehirden bahsediyoruz. Birçok noktasıyla özellikle Anadolu'muzun ve İç Anadolu'nun en önemli cazibe merkezlerinden biri. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak da ve sizlerin de asli sorumluluğu aslında bu değerlerimizin farkındalığının sağlanması, bu değerlerimizin keşfedilip sahiplenmesi, korunması ve gelecek nesillere aktarılması. Bu sadece bizlerin sahip olduğu bir zenginlik değil. İnsanlık adına, insanoğlu adına korumamız gereken bir görev.” dedi.

TGF: "30 Ağustos, Türk milleti için varlık nedenidir" TGF: "30 Ağustos, Türk milleti için varlık nedenidir"

Bu bağlamda bu koruma amaçlı sistemi oluşturabilmek için Kapadokya Alan Başkanlığını hayata geçirdiklerini söyleyen Bakan Ersoy şöyle devam etti: “Kapadokya Alan Başkanlığıyla birlikte bölgenin korumasıyla ilgili hem üst ölçekli planlar hem diğer yapısal sorunlarla ilgili çok ciddi yatırımlar yaptık. Kapadokya Alan Başkanlığı hayata geçtiği andan itibaren 500’ün üzerinde kaçak yapı yıkıldı. Özellikle tarihi ve kültürel dokuya zarar veren 500 üzerinde kaçak yapıyı Alan Başkanlığı döneminde yıktık. Hem altyapı sorunlarıyla, yatırımlarıyla ilgili hem kamusal ihtiyaca çözüm getirmek üzere 3 bin 700’den fazla konu karara bağlandı ve bağlanmaya da devam ediyor.”

“KAPADOKYA SADECE TÜRKİYE'NİN DEĞİL DÜNYANIN DA CAZİBE NOKTALARINDAN BİRİ”

Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak, yıkılma tehlikesi altındaki 4 adet peri bacası onarımıyla, Zelve Ören Yeri Çevre Düzenleme Projesi, Göreme Açık Hava Müzesi ve Aşk Vadisi ile Güvercinlik Vadisi'ne yönelik çalışmalarda da ihaleye çıkmaya hazırlandıklarını aktaran Bakan Ersoy, bu bölgelerin ihalelerini hızlı bir şekilde tamamlayıp, çalışmalarını başlatacaklarını belirtti.

Bir yandan Göreme Açık Hava Müzesi ve Sobesos Antik Kenti’nde arkeolojik kazı çalışmalarını sürdürürken buralarda ziyaretçilere yönelik alternatif giriş, güzergâhlarını da oluşturduklarını kaydeden Bakan Ersoy, “Sadece burada arkeolojik kazılar yapmak, mevcut alanları koruma ve sürdürülebilirliğiyle ilgili çalışmalar yapmak, koruma amaçlı üst ölçekli planlar yapmak yeterli değil. Çünkü Kapadokya sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da cazibe noktalarından biri. Çok değerli bir varlığın üzerindeyiz. Önemli olan bu değerlerimizin sadece Türkiye'de değil yurt dışında da bilinirliğini ve markalaşmasını artırmak. Bu bağlamda bu sene itibarıyla biliyorsunuz 3 yıl önce Beyoğlu'nda başlattığımız Beyoğlu Kültür Yolu Festivali vardı. Şimdi bu yıl itibarıyla da Kapadokya'yı da Kapadokya Balon Kültür Yolu Festivali kapsamında Türkiye Kültür Yolu Festivalleri serisine dahil ettik.” diye konuştu.

 “BEKLENTİMİZİN ÇOK ÜZERİNDE KATILIM OLDU”

Kültür Yolu Festivalleri’nin geçen yıl 5 şehirde gerçekleştiğini hatırlatan Bakan Ersoy, “Bu sene şehir sayısını 11 çıkardık. Nevşehir'de de 30 ayrı noktada 1000’den fazla sanatçının katılımıyla 300’den fazla etkinlik gerçekleştiriyoruz. Beklentimizin çok üzerinde katılım oldu, o da bizi sevindirdi. Ben sayıları aldım. Etkinliklere 750 bin civarında vatandaş katılmış. Hem de yabancı turistler de katılıyorlar. Kapadokya açısından çok çok önemli. Hem Kapadokya'nın Türkiye genelinde ve dünyada tanıtımına da fayda sağlamış oluyoruz.  Ama her şeyden önce markalaşmasıyla ilgili çalışmaları tamamlamış oluyoruz.” ifadelerine yer verdi.

 “ETKİNLİKLER KAPADOKYA İLE SINIRLI DEĞİL”

14 Ağustos tarihinin AK Parti için çok önemli bir tarih olduğunu, 22. kuruluş yıl dönümünün kutlanacağını vurgulayan Ersoy şunları söyledi: “Bu geçen 21 yıllık dönemde ülkemiz çok büyük badireler atlattı. Hem felaketlerle karşılaştı hem kovid gibi bütün dünyayı sarsan, dünyanın kapanmasına sebebiyet veren kitlesel salgınlarla uğraşıldı, savaşlarla uğraşıldı coğrafyamızdaki. Ama ülkemiz bunların üstesinden çok doğru politikalarla azim ve gayretiyle baş etti ve doğru bir şekilde baş ederek rakiplerine kıyasla çok daha etkili bir şekilde baş ederek bugünlere gelmeyi başardık. Hiçbir zorluğu, hiçbir engeli gerekçe göstermedik. Önemli olan AK Parti misyonunun en önemli konusu nedir.

Önemli olan gerekçelere, bahanelere sığınmak değil, çözüm odaklı olmak her zorlukla baş etmek, bu azmi bütün vatandaşlarımıza yayabilmek. Bu 21 yılı başarılı bir şekilde tamamladık.  Halkımız da bu seçimlerde teveccühünü tekrar AK Parti'den yana ve Cumhurbaşkanımızdan yana gösterdi. Bir dönem daha bizlere yönetmek için fırsat verdiler. Şimdi önümüzdeki 5 yılda yine onların beklentisine uygun bir şekilde, doğru bir şekilde, bu 5 yıllık süreci Türkiye Yüz Yıllı sürecini en iyi şekilde yönetmek asli görevimiz olacak.” 

WhatsApp Image 2023-08-12 at 16.31.27 (1)

WhatsApp Image 2023-08-12 at 16.31.27 (2)

WhatsApp Image 2023-08-12 at 16.31.27 (3)

Kaynak: MEHMET GÜNAY - RAVZA NUR BAYDEMİR