Başkan Mehmet Aktürk, Ürgüp Belediyesi öncülüğünde bu yıl 51'incisi gerçekleştirilecek olan Ürgüp Uluslararası Bağ Bozumu Festivali nedeniyle basın toplantısı düzenledi.

Ürgüp’ün büyüleyici ve masalsı dokusuyla, nice şair, besteci, yazar ve senariste ilham olduğunu belirten Başkan Aktürk, ilçenin milyonlarca yıllık coğrafi oluşumları ve binlerce yıllık beşeri yapısıyla tüm dünyaya nam salan, doğanın, tarihin, kültürün, sanatın, gastronominin, sporun, aktivitenin, en önemli kenti konumunda olduğunu söyledi.

“TÜRKİYE’NİN MARKA DEĞERİ EN İYİ FESTİVALLER ARTIK BÖLGEMİZDE YAPILMAKTA”

Tarihiyle, kültürüyle, beşeri yapısı ile dünya medeniyetine kaynaklık eden Ürgüp’ün artık organizasyon anlamında da adından güçlü bir şekilde söz ettirdiğini aktaran Aktürk, “Bizim seçim vaatlerimizden bir tanesi Ürgüp’ü organizasyon ve festival alanında da öne çıkartıp turizm çeşitliliğini artırmaktı. Bu bağlamda Ürgüp Belediyemizin gerçekleştirdiği adından çok söz ettiren festivallerimizin, Ürgüp nasıl doğal bir film platosu ise aynı şekilde artık doğal bir organizasyon platosu olmasına etki etmiştir. Başta Ürgüp olmak üzere bölgemizde artık sayısız organizasyon yapılmaktadır. Bunların en başında bizim yıllarca uğraşıp, geliştirip marka değerini en üst seviyeye çektiğimiz daha sonra Kültür Ve Turizm Bakanlığımız himayesinde gerçekleşen balon festivalimiz olmuştur. Kapadokya’daki organizasyon ilgisine şüphesiz en büyük katkıyı Ürgüp Belediyesi sağlamıştır. Türkiye’nin marka değeri en iyi festivalleri artık bölgemizde yapılmaktadır. Bu da turizm ve tanıtım hareketliliğini en üst seviyeye çekmiştir. Benim bu bağlamda hep söylediğim bir söz vardır. Bölgemize katkı sağlayan taş üstüne taş koyan herkesten Allah razı olsun.” şeklinde konuştu.

Festivalde bağ bozumu yapıldı Festivalde bağ bozumu yapıldı

“YİNE ADINDAN ÇOK SÖZ ETTİRECEK BİR İŞ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Ürgüp’te düzenlenen organizasyonlardan bir tanesinin de Bağ Bozumu Festivali olduğunu, bu festivalin ilkinin 1967 yılında gerçekleştirildiğini kaydeden Aktürk, “56 yıl önce fikir edinilip gerçekleştirilmiş o tarihten itibaren de sürekli yapılmış Türkiye’nin en köklü organizasyonlarından bir tanesi. Bu hususta yıllardır bu festivale katkısı olan herkese şükranlarımı sunuyorum. Bizde göreve geldikten sonra çok önem verdiğimiz işlerden bir tanesi olmuştur. Her yıl daha da üstüne koyup yapmaya çalışıyoruz. Bu yıl da yine adından çok söz ettirecek bir iş gerçekleştireceğiz. Ürgüp’ün yarım asırlık festivali “51. Ürgüp Uluslararası Ürgüp Bağ Bozumu Festivali” bu yıl yine Türkiye’nin önde gelen isimlerini ağırlayacak.” diye konuştu.

FESTİVALDE HANGİ ETKİNLİKLER OLACAK?

Festivalde gerçekleşecek etkinliklerden de bahseden Aktürk, “Belediyemiz tarafından düzenlenecek festival, Bursa Büyükşehir Belediyesi Mehteran takımının marşları eşliğinde 6 Eylül Çarşamba günü Belediye önünden Hamam önüne kadar sürecek olan kortej ile başlayacak. Festival kapsamında Uluslararası ressamlar tarafından resim ve fotoğraf sergisi ve Gürcistan’dan gelen gruplar tarafından sahne gösterileri de yer alacak. Yılın en güzel üzüm yetiştiricisinin belirlenerek ödüllerinin verileceği festivalde köyler stand açarak ürünlerini sergileyecek. Ünlü isimlerin katılacağı konserler 6 Eylül akşamında başlayacak Alaturka Akşamlar programıyla konuk sanatçı Gülşen Kutlu’nun katılımıyla Ürgüp’ün meydanındaki şölen alanından TRT Müzik ekranlarından canlı olarak yayınlanacak. 9 Eylül’de hamam önünde çocuk etkinliklerinin yapılacağı 51. Ürgüp Bağ Bozumu Festivali’nde aynı gün saat 14.00’de bağ bozumu ritüeli gerçekleştirilecek.” ifadelerine yer verdi.

Başkan Aktürk,  4 gün boyunca her akşam ilçe merkezindeki şölen alanında düzenlenecek olan ücretsiz konserlerde sırasıyla 6 Eylül Çarşamba günü TRT Alaturka Akşamlar programında Mine Geçili, İsmail Özkan, Gülşen Kutlu, 7 Eylül Perşembe günü Doğukan Alsay ve Ece Mumay, 8 Eylül Cuma günü Doğukan Alsay ve İlyas Yalçıntaş, 9 Eylül Cumartesi günü Doğukan Alsay ve Zara’nın sahne alacağı bilgisini de paylaştı.

Kaynak: RAVZA NUR BAYDEMİR