Ailesi ile birlikte ABD’nin New Jersey eyaletinde yaşayan Nevşehirli Hilal Tokat, Kahramanmaraş merkezli 11 ilde yaşanan, ‘Yüzyılın felaketi’ olarak nitelendirilen afete kayıtsız kalmadı.

Ailesini ve çevresindekileri deprem bölgesine yardım etmek için ikna eden Tokat, "Hilal’s Soup Kitchen-Hilal’in Aşevi" adlı yardım kampanyası başlattı ve toplanan bağışları Nef Vakfı’na ulaştırdı. Türk kızı Hilal’in örnek davranışıyla toplanan yaklaşık 2 milyon TL, Nef Vakfı ve İnisiyatif Merkezi Derneği işbirliği ile depremzedelere ulaştı.

“BİZ AMERİKA’DA YAŞAMAMIZA RAĞMEN TÜRK KİMLİĞİMİZİ KORUYORUZ”

Ziyaret ettiği Hatay’da depremzedelerle bir araya gelen Hilal Tokat, “Ailem Nevşehirli ama Amerika New Jersey’de yaşıyorum. Biz Amerika’da yaşamamıza rağmen Türklüğümüzü çok korumaya çalıştık. Deprem haberlerini aldığımızda çok hüzünlendik. Ben kendimce bir şeyler yapmak istedim. Nef Vakfı’nın bir aşevi projesi varmış. Ben de onu gerçekleştirmek için çok gayret gösterdim. Amerika’da para topladım ve buraya getirdim. 65 bin dolar topladım. Hatay aşevine destek için çalışmalarıma devam edeceğim." dedi.

“BÜTÜN GENÇLERE ÖRNEK OLMASI GEREKEN BİR GİRİŞİM HİLAL’İN YAPTIĞI”

Kadınlara özel Mevlid Kandili programı düzenlendi Kadınlara özel Mevlid Kandili programı düzenlendi

Nef Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Ayşe Burcu Yılmaz, Amerika’dan Hatay’a yardım ulaştıran Hilal'in tüm Türk gençlerine de örnek olduğunu belirterek, “Milletçe hepimizin çok derin üzüntüyle karşıladığımız deprem afeti nedeniyle de 6 Şubat’tan beri sahadayız. Bugün burada olmamızın önemli bir sebebi var. Çünkü Amerika’da bağış toplayarak Hatay’da İnisiyatif Merkezi Derneği ile kurduğumuz aşevine destek olan Hilal kardeşimizin projesi gerçekleşti. Hilal’in bölgeye nefes olma hayalleri gerçek oldu. Biz de Nef Vakfı aracılığıyla Hilal’in bağışlarını bölgede bizzat aşevinde depremzedelere ulaştırdık. Bütün gençlere örnek olması gereken bir durum Hilal’in yaptığı. Hilal bir Türk kızı, Amerika’da okuyor ama vatanını, milletini unutmuyor ve oradaki bağışları Türkiye’ye getiriyor. Hilal’in gönüllü bağış toplama çabasını tüm Türk gençlerine de örnek olduğu için takdirle karşılıyoruz. Hatay’da depremin yaraları halen sarılmaya çalışılıyor. Bu sebeple de aşevine yapılan yardımların devam etmesi büyük önem taşıyor." ifadelerini kullandı.

“BİZİ YALNIZ BIRAKMADIKLARI İÇİN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİZ”

Depremzede Gamze Doksöz, emeği geçen vatandaşlara teşekkürler ederek, “Şu an biz Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin Expo alanındayız. Her zaman olduğu gibi hayırsever vatandaşlarımızın, insanlarımızın, duyarlı insanlarımızın yardımı aracılığıyla kısıtlı imkanlarımızdan kaynaklanan ihtiyaçlarımızı karşılamaya çalışıyoruz. Çok şükür. Gerçekten emeği geçen, gelen, ilgilenen, düşünen herkesten Allah razı olsun. Şu zor zamanlarda her kim ki birimizi düşünüyorsa bile bin kere Allah razı olsun ondan.” dedi.

Depremzede Abdullah Yusufoğlu da teşekkürlerini dile getirerek, “Bizi yalnız bırakmadıkları için herkese teşekkür ederiz. Aylardır bize burada yemek veriliyor. Ben buna şahidim. Allah razı olsun, ne diyebiliriz.” şeklinde konuştu. 

AW944185_03

AW944185_05

Kaynak: İHA