Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kişisel Verileri Koruma Kurumunca (KVKK) 28 Ocak Veri Koruma Günü dolayısıyla Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde düzenlenen programa katılmak üzere sabah saatlerinde Nevşehir’e geldi.

Bozdağ, buradaki programda bir konuşma yaptı. Avrupa'da yaşanan İslam karşıtı ve Kur'an-ı Kerim'e yapılan saldırılarla ilgili konuşan Bozdağ, Kur'an-ı Kerim'e karşı yapılan saldırıların kabul edilebilir bir durum olmadığını belirtti. Bozdağ, İsveç Ceza Kanunu'na göre dinlere karşı yapılan basit fiillerin iki, ağır fiillerin dört yıla kadar hapisle cezalandırılması gerektirdiğini vurguladı. Bozdağ, şöyle konuştu:

"İsveç'in başsavcısı, 'Soruşturmaya gerek bir şey görmedim.' diyor dosyayı kapatıyor. Ben, Türkiye'nin Adalet Bakanı olarak İsveç'in Adalet Bakanına, hükümetine, kanunları uygulamakla görevli savcılarına buradan soruyorum. Sizin kanunlarınızı Türkiye olarak biz mi yazdık, meclisimizde biz mi kabul ettik. Siz yazdınız, sizin meclisinizde kabul edildi. Öyleyse sizin meclisinizde kabul edilen kanun hükümleri açık açık, 'Basitse iki yıla kadar, ağır ve vahimse dört yıla kadar hapis cezası yaptırımı uygulanabilir.' diyorsa İsveç'in savcısı nasıl 'Ben bunu soruşturmaya değer görmüyorum, burada suç yok.' diyebilir. Milyarlarca Müslüman'ın inandığı, kutsal saydığı bir kitaba karşı alçakça bir saldırıyı gerçekleştirenin fiilini, failini görmezden gelmek, izin vermek, koruma altına almak İsveç'in kendi yasalarını bile isteye çiğnemesi demektir. Madem hukuk devletiyiz, madem adalet diyoruz, madem insan hakları diyoruz, Kur'an-ı Kerim yakılırken, seyirci kal, Tevrat'ı yakmak için birisi geldiği zaman ona engel ol. Biz Tevrat yakılsın demiyoruz. Engel olma kararı da doğru bir karar ama neden Müslümanların kutsal kitabı Kur'an-ı Kerim'e bu saldırı yapılırken aynı tutumu ortaya koymuyorsunuz. Tevrat'a, İncil'e karşı fiil olunca hukuk ayağa kalkıyor, Müslümanlara saldırı olduğunda hukuk ve devlet suspus oluyor. Bu kabul edilebilir bir durum değil."

Bakan Bozdağ, konuşmasının ardından buradan ayrılarak Nevşehir Valiliği ve Nevşehir Adliyesi’ni ziyaret etti ve sonrasında AK Parti İl Danışma Kurulu Toplantısı'na katıldı.

Bozdağ’ın bir sonraki durağı ise Nevşehir Belediyesi oldu. Nevşehir Belediye Başkanlığı binası girişinde Belediye Başkanı Mehmet Savran ve belediye başkan yardımcıları tarafından karşılanan Bozdağ, başkanlık makamında bir süre Belediye Başkanı Savran ile sohbet etti.

Başkan Savran, Nevşehir Belediyesi’nin devam eden ve hayata geçireceği çeşitli projeler hakkında bilgiler verdiği Bozdağ’a üzerinde Kayaşehir’in rölyef çalışmasının yer aldığı yöresel bir tabak hediye etti.

Bakan Bozdağ’a, Nevşehir Belediyesi ziyareti sırasında Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz ve Yücel Menekşe ile AK Parti İl Başkanı Ali Kemikkıran ve MHP İl Başkanı Adnan Doğu da eşlik etti.

Adalet Bakanı Bozdağ, Nevşehir Belediyesi’ni ziyaret etti (2)

Editör: Mehmet Günay