Yılda yaklaşık 5 milyon yerli ve yabancı turist ağırlayan Kapadokya bölgesinin önemli destinasyonları arasında yer alan, Ürgüp ilçesindeki 'Üç güzeller' diye bilinen bölgenin adı Ürgüp Belediye Meclisi tarafından, Ürgüp’ün batı girişinde yer alan, Kapadokya’nın simgesi haline gelen ve dünyada en fazla fotoğrafı çekilen noktalar arasında yer alan Üç Güzeller ve Çatalkaya gibi isimlerle anılan bölgenin adı 'Peribacaları' olarak değiştirildi.

“DÜNYANIN EN ÇOK FOTOĞRAF ÇEKİLEN YERLERİNDEN BİRİSİ”

Ürgüp Belediye Başkanı Ali Ertuğrul Bul, Üç Güzeller isminin 7, 8 yıllık bir mazisi olduğunu belirtti.

Üç Güzeller isminin bölgedeki rehberlerin buradaki kaya oluşumlarına bir hikâye oluşturmaları sonucu çıktığını söyleyen Bul, “Bu isim biraz yapay bir isimdi. Ama üç güzeller olarak sevildi ve tanındı. Biz bu üç güzeller ismini de koruyalım, ama peribacalarının isminin üç güzeller olarak anılmasına da meclisimiz razı olmadı. Coğrafya ve sosyal bilgiler kitaplarında peribacaları denilince anılan bu güzel oluşumların en güzel temsili buradadır.” diye konuştu.

Böyle bir coğrafyanın, dünyanın hiçbir yerinde olmadığını vurgulayan Bul; “Burası ayrı bir gezegen, dünyanın ayrı bir uzantısı. Bu nedenle dünyanın en çok fotoğraf çekilen yerlerinden birisi olması çok normal. Bundan sonra da daha çok olacağını umuyorum.” ifadelerine yer verdi.

“FOTOĞRAF ÇEKİNEREK EĞLENİYORUZ”

Kayseri’den Kapadokya bölgesine yılda 2, 3 defa geldiğini söyleyen Ayten Sağdıç da yaptığı açıklamada, "Şu anda dünyanın geleneksel fotoğraf çekilen noktalarından birindeyiz, bizde fotoğraf çekinerek eğleniyoruz” dedi.

Whatsapp Image 2024 06 03 At 13.40.25

Kapadokya'da doluluk oranı yüzde 70 Kapadokya'da doluluk oranı yüzde 70

Whatsapp Image 2024 06 03 At 13.40.25 (1)

Kaynak: İHA