Ülkemizin fikir ve düşünce dünyasına yön veren; yazı, makale, kitap ve söylemleriyle ufuk açan, toplumun geniş kesimini derinden etkileyen, aynı zamanda eleştirileri ve yorumlarıyla birçok insana rehber olmuş usta eğitimci, Kapadokya Üniversitesi’nin (KÜN) kurucusu değerli isim Alev Alatlı’yı bir kez daha anmak üzere KÜN Oktay Sinanoğlu Konferans Salonu’nda, “Alev Alatlı'yı Anlamak Paneli” gerçekleştirildi.

KÜN Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Öztürk akademisyenler, öğrenciler ve davetlilerin katılımıyla gerçekleştirilen panel, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Alev Alatlı’nın hayatından kesitlerin anlatıldığı “Mütefekkir Alev Alatlı'nın Ardından” adlı video gösterimi başlayan panelin açılış konuşmasını Rektör Karasar yaptı.

Rektör Karasar yaptığı konuşmada, “Alev Alatlı’yı Anlamak, sıradan seçilmiş bir başlık değil. Hocamız hakkında daha uzun yıllar böyle paneller yapılacak. Ama bizim üstümüze düşen üniversitemizin kurucusu ve felsefesini de ortaya koyan kişinin hayatını daha yakından bilmek, eserlerini daha yakından bilmek, kitaplarını okumak ve o farkındalığı üniversite çapında sağlamaktır.” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmasının ardından, Rektör Karasar’ın Oturum Başkanlığını yaptığı panelde; Prof. Dr. İskender Öksüz, Alev Alatlı’nın kullandığı aforizmaları, metaforları ona ait özlü sözleri anlattığı, Prof. Dr. Sadık Türker Alev Alatlı’nın “Batıya Yön Veren Metinler” eserinin devamı niteliğindeki “Bize Yön Veren Metinler” eserinin yazım süreci ile ilgili detay bilgileri aktardığı, Prof. Nuran Tezcan’ın ise “Yazar, Entelektüel ve KÜN’ün Kurucusu Alev Alatlı” başlığındaki Alev Alatlı’nın çok yönlülüğüne değinen ve KÜN’ün kuruluşu döneminde yaşananlardan derlediği bilgileri paylaştığı birer konuşma gerçekleştirdi.

KÜN, COP28 Dünya İklim Zirvesine katıldı KÜN, COP28 Dünya İklim Zirvesine katıldı

Panelin son bölümünde ise Alev Alatlı’nın fikirlerini paylaştığı, KÜN’deki yer aldığı toplantı ve etkinlik görsellerinden hazırlanan videonun gösterimi yapıldı.

Aaa Hbr Gorsel 1

Kaynak: HABER MERKEZİ