Derinkuyu’da okullar yeni dönem için dezenfekte edildi Derinkuyu’da okullar yeni dönem için dezenfekte edildi

Dünyada ilk kez Kapadokya bölgesine özgü bir yaşam kültürü olarak başlayan ve M.Ö. 3000’li yıllarda Hititler tarafından tüf kayaların oyumunun oldukça kolay oluşu nedeniyle birinci kat yapılanması ile ortaya çıkan yer altı kentlerinin esas ana özelliğini, Romalıların zulmünden kaçan ilk Hıristiyanların sığınma amacıyla kullanmasıyla önem kazandığı biliniyor.

Hıristiyan kültürünü kendi yaşam değeri içerisinde temel güç olarak ele alan Kapadokya bölgesine ilk olarak yerleşerek, kendilerine daha güvenli bir mekan oluşturmaya çaba harcayan ilk Hıristiyanların meydana getirdikleri en büyük yeraltı kenti olarak da bilinen Derinkuyu ilçesindeki 85 metre derinliğe ulaşabilen 7 katlı yer altı kentindeki bulgular, yerleşimcilerin dini değerlerine çok önem verdiğini gözler önüne seriyor. 

Dini öğretinin yaygınlaşması için yeraltı kentinin birinci katında dini okulda eğitim veren Hıristiyanların bu okulun hemen yanı başına oydukları ve Anadolu’da bilinen en büyük kayadan oyma vaftiz çukuru da turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

Kaynak: İSMAİL IRMAK