Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından sporun tabana yayılması, daha fazla müsabakanın yapılması, kulüplere ve milli takımlara alt yapı oluşturulması amacıyla hayata geçirilen ANALİG projesi kapsamında Nevşehir’de 21 - 27 Ağustos tarihlerinde Sutopu Türkiye Birinciliği müsabakaları düzenleniyor.

A Milli Futbol Takımı'nda Stefan Kuntz dönemi sona erdi A Milli Futbol Takımı'nda Stefan Kuntz dönemi sona erdi

ANALİG Sutopu Türkiye Birinciliği müsabakalarına İzmir, Ankara, Bursa, Edirne, Konya, İstanbul, Kayseri, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Giresun, Karabük, Kocaeli, Antalya, Adana ve Nevşehir’den yaklaşık 300 sporcu ve antrenörleri katıldı.

Müsabakalar 23 Ağustos Çarşamba günü açılış seremonisi ile birlikte başladı.

Açılış seremonisinde konuşma yapan Nevşehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Muhsin Özdemir, Nevşehir’in coğrafi konumu, tarihi, doğası, kültürü ve daha birçok güzelliği ile birlikte sadece Türkiye’nin değil, belki de dünyanın en otantik en güzel bölgelerinden bir tanesi olduğunu belirterek, “Bu bölgede bir taraftan havuzda müsabakalarımız devam ederken çünkü uzun zamandır emek veriyorsunuz elbette burada maçlarınızı kazanmak için geldiniz ama kazanıp kaybetmek aslında deprem felaketini de düşündüğümüzde oradaki kaybettiğimiz maddi ve manevi birçok şeyi düşündüğümüzde sahada kaybedip kazanmanın aslında çok önemli olmadığını anlayacaksınız. Elbette sporcu ruhu bu sahaya çıktığı zaman kazanmak için mücadele edecek, hiçbir sporcu ve antrenör maç kaybetmek için burada değil ama kaybetmenin de dünyanın sonu olmadığını bileceksiniz. Önünüzde çok uzun yıllar var, önünüzde daha birçok organizasyonlar var orada kendinizi geliştirip devam edeceksiniz. Şehrimize hoş geldiniz müsabakalarınızın dışında bölgemizi mutlaka gezmenizi tanımanızı istiyoruz yeraltı şehirleri ile açık hava müzeleri ile balon seyri ile Türk geceleri ile ATV ve at turları ile birlikte Türkiye’de başka hiçbir lokasyonda göremeyeceğiniz birçok güzellikleri burada inşallah keşfetmenizi istiyoruz.” diye konuştu.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak bu organizasyonlara ev sahipliği yapmaktan büyük bir gurur duyduklarını söyleyen İl Müdürü Özdemir, “Nevşehir ili olarak ocak ayından itibaren yaklaşık 40’a yakın ulusal ve uluslararası organizasyona ev sahipliği yapıyoruz. Şuanda aynı anda 4 tane çok büyük 2’si uluslararası olmak üzere organizasyonlar ilimizde. Ben bu anlamda ilimizde geçekleştirdiğimiz bütün organizasyonları en güzel şekliyle yapmamızda katkısı olan pay sahibi olan Nevşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün bütün çalışma arkadaşlarımıza sizin şahsınızda teşekkür ediyorum. Yarışmalarda hepinize başarılar diliyorum, bu vesileyle hepiniz tekrar şahsım ve kurumum adına saygıyla selamlıyorum hoş geldiniz sefalar getirdiniz maçlarda başarılar diliyorum.” dedi.

Yüzme havuzunda 5 gün sürecek müsabakalar sonunda kategorilerinde dereceye giren sporcular Türkiye şampiyonu olmaya hak kazanacak.

Kaynak: İSMAİL IRMAK