Maden ocağında hayatlarını kaybedenlere rahmet dileyen İşçi Partisi İl Başkanı Prof. Dr. Meliha Atalay, ?Bilindiği gibi 13 Mayıs 2014 Salı günü Saat 15.15 sularında, Manisa?nın Soma İlçesindeki Özel sektöre bağlı bir kömür madeni ocağında trafo patlaması sonucu yangın çıktı.

O sırada madende bulunan 787 işçiden, 270?i aşkın işçimizin hayatını kaybettiği belirlendi. Halen de yerden 2 kilometre derinde işçilerin madende bulunduğu ve gittikçe yaşamlarından umut kesildiği verilen bilgiler arasında.

Ancak yetkililerin ifadesinden anlaşılan o ki, madende Afet ? Kaza yönetimi başarılı ve yeterli değil Olayın başından sonuna kadar kazalara karşı alınan önlemler, herhangi bir kaza sırasında işçilerimizin nasıl kurtarılacağı planı, işçilerin kazada kendilerini nasıl koruyup ve nereden dışarı çıkabileceği gibi konularda, yeterli bilgi ve hazır oluş durumunun olmadığı anlaşılmaktadır.

Şimdi kendimize soracağımız en önemli soru, bu cinayet gibi kazaların neden gelişmiş ülkelerde hiç olmayıp, sürekli bizim ülkemizde olmasıdır. Bu kazalara kader demek hem inancımız, hem de insanlarımıza karşı en büyük saygısızlıktır.

Bu tür söylemlere sığınarak gerekli önlemleri almayıp, insanlarımızı aldatmak en hafif değimiyle Türkiye?mize yakışmamaktadır.

İşçileri yalnızca pazara kazanma aracı olarak gören, insan hayatını ve kutsal hak olan yaşam hakkını hiçe sayan, işçilerimizi Taşerona teslim eden anlayış, ölenlerimize daha önceleri söylendiği gibi güzel öldüler diyebilmektedir.

İşçi Partisi Nevşehir Teşkilatları olarak ölenlerimize Rahmet diliyoruz. Ocağı sönen kadınlarımıza, babasız, annesiz kalan çocuklarımıza yüreğimizle sarılıyor ve acılarını paylaşıyoruz? açıklamalarında bulundu.