Ankara ve 7 ilde uygulanacak eğitim amaçlı projenin ziyaretlerini yapan Nevşehir Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı ile Mücadele Derneği Başkanı Makbule Atlı, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Prof. Dr. Ramazan Yelken, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Harun Fatsa, Keçiören Belediye Başkanı, Sivil Toplam Kuruluşları Başkanları Yasemin Meyan Yeşilhisar ve Hafize Şahin'i ziyaret etti.

Atlı, "Derneğimiz sivil toplumun çalışmalarının gelişmesi, kadın ve kız çocukların gençlerin güçlenmesi için çalışan, bu amaçla yerelde kadın örgütleri, Valilik ve diğer kurumlarla ve STK'larla yerel kaynaklardan destek alarak ortak çalışmalar yapmaktadır. Yerelde basınla iş birliği yaparak lobiciliğe önem vermektedir. Yazmış olduğumuz projelerde birçok aileye, kurum katılımcılarına eğitim verdik. Toplantılarda ilimiz, ilçelerin sorunlarını dile getirdik. Projeler yazdık ve toplantılarda paylaştık. Kız çocukları ve gençlerin ergenlik ve küçük yaşlarda zararlı madde kullandıklarını araştırmalarımızda tespit ettik. Ailelerin en büyük sorunu evlatlarını zararlı madde kullanımından kurtarmak, kız çocukları ve gençlerin zararlı maddelerin alışkanlığına önce ailede ve sosyal çevre arkadaş gurubu olduğunu tespit ettik. Günümüzde ailelerin ekonomik sıkıntıları, göçler, eğitim sorunları, nedeni ile aileler çocukları ile ilgilenememekteler. Madde satıcıları gençlerin ve çocukların psikolojik durumlarından sosyal çevre ve zayıflığından faydalanmaktalar. Zararlı maddelerin her türlüsü ortaokul ve liselerde son zamanlarda çok fazla olduğu görülmektedir. Küçük yaşlardaki kız çocukları ve gençler özenti ile kullanmaktalar çocukların ve gençlerin madde kullanmayı saha çalışmalarımızda tespit ettik. Bu çalışmalar Nevşehir ve Ankara dahil 7 ilde uygulanacak. 

Nevşehir Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı ile Mücadele Derneği olarak ailelere ve gençlere kolayca ulaşmaktayız. Sorunların giderilmesi için okul velileri ve ailelere bilgilendirme eğitimlere önem vermekteyiz dedi çalışmalarımıza diğer illerde devam edeceğiz." diye konuştu.

M ATLI 2M ATLI 4M ATLI 5M ATLI 6MAKBULE ATLI 1