İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, modern basınçlı bireysel sulama sistemlerine yüzde elli hibe desteği başvurularının başladığı bildirildi.

Açıklamada, başvuruların 28 Şubat 2023 tarihi mesai bitimine kadar, başvuru sahipleri tarafından dosya halinde tek nüsha olarak elden İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne teslim edilerek yapılacağı kaydedildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama sistemlerinin üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesine yüzde 50 hibe desteği sunma kararı aldı. Hibeye esas proje tutarı üst limiti gerçek ve tüzel kişiler için 1 milyon TL olarak belirlendi.

Hibe sözleşmesinin imzalanmasından sonra tarla içi damla sulama sistemi kurulması, tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması, tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması ve tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması başvurularında 60 gün, lineer veya center pivot sulama sistemi kurulması, tamburlu sulama sistemi kurulması, güneş enerjili sulama sistemi kurulması, tarımsal sulama amaçlı güneş enerji sistemlerinin kurulması ve akıllı sulama sistemlerinin kurulması başvurularında ise 90 gün içerisinde alımı yapılan malzemelerin tarlada montajının tamamlanması gerektiği açıklandı.