Sıcak hava balonu İsrail'e tepki pankartıyla uçtu(video) Sıcak hava balonu İsrail'e tepki pankartıyla uçtu(video)

Ürgüp’ün Cemil köyü yakınlarındaki manastır, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Kapadokya’yı ziyaret için gelen yerli ve yabancı turistleri ağırlamaya devam ediyor.

Milattan sonra 3. yüzyılda tüf kayaların oyulması ile yapılan manastırda, iki kilise, bezirhane, mutfak, yemekhane, okul, toplantı salonu, keşiş ve rahiplerin konakladığı odalar yer alıyor.

Roma İmparatorluğu’nda Hristiyanlığın yayılmasıyla birlikte keşişlerce kurulan Keşlik Manastırı’nda bulunan yemekhane o günlerin izini taşıyor. Özellikle koyun ve keçilerin çevrilmesi için yemekhane içine oyulmuş olan ocaklar günümüze kadar geldi.

Kapadokya bölgesinde bu tür yapının başka bir yerde olmadığını söyleyen turist rehberi Metin Gökşen, “Keşlik Manastırı’nda bulunan bu alan toplu yemeklerde kuzu çevirdikleri ve aynı anda yaklaşık 500 kişiye yemek verdikleri bir mekân. Buranın tavanında bulunan islere baktığımızda da etlerin bu mekânda tütsülendiği ortaya çıkıyor. Kapadokya’nın başka hiçbir bölgesinde bu yapıda bir yemekhane örneği göremiyoruz” dedi.

Kaynak: İHA