Cumhurbaşkanlığı tezkeresi ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak ve Suriye'deki görev sürelerinin 2 yıl daha uzatılmasına ilişkin önerisi CHP’nin tepkisine neden olmuştu.

AK Parti ve CHP arasında tartışmaların yaşandığı madde ile ilgili Cumhuriyet Halk Partisi il başkanlıkları 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması düzenledi.

CHP’li heyetten Genel Başkan Özel’e ziyaret CHP’li heyetten Genel Başkan Özel’e ziyaret

“TEZKERE, YABANCI POSTALLARIN TOPRAĞIMIZI ÇİĞNEMESİNİN ÖNÜNÜ AÇMAKTADIR”

Basın açıklamasında konuşan Başkan Yumuş, tartışılan tezkerenin Türk topraklarına yabancı askerlerin girmesinin önünü açacağını belirterek, “Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Irak ve Suriye'deki görev süresinin iki yıl daha uzatılmasına ilişkin tezkere Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde onaylandı. Cumhuriyet Halk Partisi, bu ülkenin ilk ve ebedi Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün partisidir. Dolayısıyla teröre karşı verilecek her türlü mücadeleyi amasız/fakatsız destekler. Bununla birlikte, tezkerede yer alan ve doğrudan doğruya milli egemenliğimize gölge düşürebilecek sakıncaları milletimizle paylaşmak da bizim görevimizdir. Söz konusu tezkere, yabancı askerlerin Türkiye'de bulunmasının, daha net bir ifadeyle, yabancı asker postallarının kutsal vatan toprağımızı çiğnemesinin önünü açmaktadır.” diye konuştu.

Tezkereye itirazın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından dile getirildiğini ve milletin hemen her kesimi tarafından da desteklendiğini belirten Yumuş,  tezkerenin müzakere dahi edilmeden gündemden düşürüldüğünü söyledi.

“YABANCI ASKER DEMEK, İŞGAL DEMEKTİR”

Başkan Yumuş, Türk milletinin vatanını tehlikede gördüğü her an direnç göstereceğini aktararak, “Ancak çekincemiz, ülkeyi yöneten saray İktidarının bir kez daha "Allah da, milletim de beni affetsin" diyecek duruma düşmesidir. Aziz milletimiz bilmelidir ki, Cumhuriyet Halk Partisi, "terörle mücadele" adı altında, yabancı askerlere vatanımızın kapılarını açan maddeye itiraz etmektedir. Altı ok'undan biri milliyetçilik olan Cumhuriyet Halk Partisi'nin, "yabancı silahlı kuvvetleri Türkiye'de bulunması" ifadesini kabul etmesi mümkün değildir. Çünkü yabancı asker demek, işgal demektir.” İfadelerine yer verdi.

“CUMHURİYET HALK PARTİSİ İTİRAZ EDENE KADAR MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ KALDI”

Milliyetçi Hareket Partisi’nin de (MHP), Cumhuriyet Halk Partisi itiraz edene kadar tezkere konusunda sessiz kaldığını öne süren Yumuş, şöyle devam etti: “Cumhuriyet Halk Partisi itiraz edene kadar sessiz kalmıştır. Ardından "Türkiye'ye gayrimeşru yabancı postalların ayak basması diye bir şey yoktur, şayet olursa verilecek sadece bir canımız vardır." diye, hamasetten öteye gitmeyen bir açıklama yapılmıştır. Sizin için "meşru-gayrimeşru yabancı asker" ayrımı olabilir. Ama vatan toprağını namus bilen bizler için, böyle bir ayrım yoktur, olmayacaktır. Büyük önder Atatürk'ün ifadesiyle," zaferleri ve geçmişi, insanlık tarihi ile başlayan, her zaman zaferle beraber uygarlık nurlarını taşıyan kahraman Türk ordusundan umudu kesip, yabancı askerlere bel bağlayan saray ve şürekasını, aziz milletimizin vicdanına havale ediyoruz.”

Kaynak: RAVZA NUR BAYDEMİR