İl Başkanlığı önünden başlayan yürüyüş ile Atatürk Anıtına kadar gelerek çelenk sunumu ile başlayan program saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile devam etti.

Program İl Başkanı Bülent Yumuş’un Çelenk sunumunun ardından konuşmalarla devam etti.

WhatsApp Image 2023-10-29 at 14.54.45 (2)

Programda konuşan il Başkanı Yumuş, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşları ve milletin topyekûn inancıyla, imkansızlıklar içerisinde, 100 yıl önce bugün, varlığımızın sebebi Cumhuriyetimiz ilan edildi.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bu coğrafyaya 100 yıl önce güneş gibi doğduğunu, imrenilen, kıskanılan ve örnek alınan bir devlet olduğunu aktaran Yumuş, “Ulu Önderimiz Atatürk sadece bu topraklar için değil, çağdaş ve medeni bir toplum olmak için de büyük savaş vermiştir. Büyük Atatürk’ün açtığı aydınlık yolda kısa zamanda büyük devrimlerle gücünü gösteren genç Türkiye Cumhuriyeti, borçlarını öderken eğitimden sanayiye, sosyal haklardan kültür sanata her alanda çağ atlayan, hızla gelişen ve saygı gören bir ülke olmuştur. Halkın egemenliğini ve iktidarını kazandığı 29 Ekim 1923, herkesi eşit kılan, insanlarımızın kulluktan vatandaşlığa kavuştuğu, kadının ikinci sınıf olmaktan kurtulduğu dönemin başladığı gündür. 29 Ekim 1923, egemen devletlerin bu topraklar üzerindeki hayallerinin suya düştüğü gündür. 29 Ekim 1923, çağdaş ülkelerle yarışacak şanlı şerefli bir ülkenin doğum günüdür. Bu duygu ve düşüncelerle bağımsızlık ve özgürlük adına canı pahasına mücadele eden Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, dava arkadaşlarını, Millî Mücadele kahramanlarımızı ve tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyoruz.” diye konuştu.

WhatsApp Image 2023-10-29 at 14.54.45

Editör: Mehmet Günay