Başkan Urgenç yaptığı açıklama ile Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in öğretmenlere mülakatın tekrar getirileceği söylemini eleştirdi.

“HAK EDENİN HAK ETTİĞİNİ ALAMADIĞI EMSALLER YAŞANMIŞTIR”

Bakan Tekin’in katıldığı bir televizyon programında öğretmen atamalarının kurulacak bir komisyon huzurunda 45 dakikalık bir mülakatla yapılacağını söylediğini anımsatan Urgenç, “Bu değerlendirmenin, öncelikle, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce kamuoyuna verdiği “Kamuya işe alımları mülakatı kaldırarak gençlerimizin yazılı sınavlardaki başarı sıralamasına göre yapacağız.” beyanı ile çeliştiğini ifade ediyoruz. Özellikle eğitim çalışanları “mülakat” uygulamasının eziyetini yaşamış ve uzun yıllar bu travmanın olumsuz etki ve sonuçlarını bizzat tecrübe etmiş bir camiadır. İşe alımlardan görevde yükselme ve yönetici atamalarına varıncaya dek MEB ’in mülakat geçmişi hiç de masum değildir. Hatırlıyoruz, o sözlü sınav süreçlerinde sendikal, sosyal, siyasal yapıların iradesiyle listeler havada uçuşmuş, hak edenin “hak ettiğini alamadığı” emsaller yaşanmıştır.” dedi.

Protokol üyeleri 2023 YKS’de ilk 10 bine giren öğrencilerle bir araya geldi Protokol üyeleri 2023 YKS’de ilk 10 bine giren öğrencilerle bir araya geldi

“ÖĞRETMENLİK BİR İDEAL VE SEVGİ MESLEĞİDİR”

Bu sürecin eğitim çalışanlarında ve öğretmen adaylarında endişe ve huzursuzluğa neden olduğunu belirten Başkan Urgenç, “Sayın Bakanın, öğretmenin niteliğini koruma gayesiyle yaptığı değerlendirmenin pratiğe yansımasının iyi hesap edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bize göre de ülkemizin geleceğini inşa eden öğretmenlerimizin en donanımlı şekilde yetiştirilmesi elzemdir. Ancak bunun için ilk yapılması gereken, öğretmen yetiştirme sürecinin masaya yatırılmasıdır. Her zaman söyleriz; öğretmenlik sadece geçimi sağlamanın vasıtası olan bir meslek olmaktan ibaret değildir. Öğretmenlik bir ideal ve sevgi mesleğidir. İşte bu bilinç temelinde öğretmen yetiştirme sürecinin tayin edilmesi gereklidir.” ifadelerine yer verdi.

“ÖNCELİKLE ÖĞRETMEN LİSELERİNİ YENİDEN AÇALIM”

TES’in düzenlediği Öğretmen Yetiştirme Çalıştayı sonuç raporlarını yorumlayan Urgenç, “Öncelikle öğretmen liselerini yeniden açalım. Öğretmen olma arzu ve hedefindeki öğrencilerimiz öğretmen liselerine yerleşsin. Orta öğrenim düzeyinde bu hedefinde bir sapma olmayan mezunlarımız, yine öğretmen olma arzu ve hedefiyle eğitim fakültelerine yerleşsin. Eğitim fakültelerimizin son sınıflarını tam zamanlı olarak sahada, okulda geçiren öğrencilerimiz, hala öğretmen olma duygu ve hedefini taşıyorsa öğretmen adayı olarak fakülteden mezun olsunlar. İşte böylesi bir duygu ve donanımla eğitim fakültesini bitiren mezunlarımız zaten gerçek anlamda “nitelikli öğretmen” olarak eğitim sistemine dahil olurlar. Sayın Bakanın, 45 dakikalık mülakatla amaçladığı ölçme, işte bu 9 yıllık lise ve üniversite eğitim sürecinde zaten sağlıklı şekilde gerçekleşmiş olacaktır.” şeklinde konuştu.

MÜLAKAT SÜRECİ BİRÇOK SIKINTIYA NEDEN OLABİLİR

Urgenç, öte yandan onlarca branşta 30-40 bin öğretmen alımının yapılacağı bir mülakat sürecinin, fiziken yürütülmesinin de birçok sıkıntıya neden olacağını kaydederek, “Her bir adayın 45 dakika mülakata tabi tutulacağı mülakatlarda, liyakatli komisyonların yeterince oluşturulması, o komisyonların belki de haftalar sürecek değerlendirme süreçleri de çok önemli bir sorun olarak karşımıza çıkacaktır. Tabii, kamuyu yönetme hadsizliğini yıllardır sergileyen bir takım dışarıdan yapıların alışageldik çirkinlikleri de sürecin cabası olacaktır.” diye söyledi. 

Kaynak: HABER MERKEZİ