Etkinliğe Gazetecilik Fakültesi Dekanı Nurzhan Kuantaiuly, onur konukları Yılmaz Karaca, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı (Eskişehir. Türkiye), Menderes Demir,  Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı, Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Organizasyon Komitesi Başkanı (Ankara. Türkiye), Bayram Ekici, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreteri, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreteri, Kapadokya “Muşkara Haber” Gazetesi İmtiyaz Sahibi, Serdar Akyol, İnternet Medya ve İletişim Yayınları Derneği Genel Başkanı, “Sonnokta Haber”, “Koridor” Gazetesinin genel yayın yönetmeni (Ankara.Türkiye) katıldı.

Etkinliğin açılışını, deprem nedeniyle Türkiye halkına ve siz değerli konuklarımıza başsağlığı dileyen Gazetecilik Fakültesi Dekanı Nurzhan Kuantayuly yaptı ve üniversite tarafından gönderilen insani, nakdi ve ek yardımların sağlanacağını duyurdu. Ayrıca, uluslararası gazetecilik alanında işbirlikleri kurarak fakültemizin imajının yükseltilmesinde aktif rol oynayan katılımcı gazetecilere, 1 Mart Kazakistan Cumhuriyeti Şükran Günü münasebetiyle Teşekkür Belgesi verildi.

Menderes Demir:  “Türkiyenin 10 ili Asrın felaketinde küçük kıyameti yaşadı.Bu Felakette on binlerce insanımıI,canımızı yitirdik.Türk Devleti  halkıyla,devletiyle el ele yaralarını sarmaya çalışıyor. Bizim bu acılı günümüzde Piri Sultan Hocaahme Yesevi  yurdundan, Kazakistandan başta olmak üzere Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Türk Dünyasından büyük destek gördük. Kazakistan Devlet başkanımız Kasım Cömert Tokayeve, El-Farabi Kazak Milli  Üniversitesi Rektörü Prof.Canseyit Tumanbayev, Gazetecilik Fakültesi Dekanı Nurzhan Kuantaiuly, UNESKO Gazetecilik İletişim başkanı Nazgül Shyngysova ve Dogu Kulübü Başkanı Sadura Boribayeve çok teşekkür ederim.

Kazakistan Türk Kardeşliğinin geregini yerine getirdi. Acımızı paylaştı. Kazakistanlı arama kurtarma ekibi binlerce canımızı enkaz altından kurtardı. Kazakistan Devleti olarak kurdugu Sahra Hastanesi ve gıda yardımları insanımıza çare oldu.

En önemlisi Kazak halkı bizimle agladı bizimle acıları hizsetti.

Teşekkürler Kazakistan,Teşekkürler El Farabi Üniversitesi,Teşekkürler Gazetecilik Fakültesi».

Bayram Ekici:  “Sayın Rektörüm, Sayın Dekanım, Bölüm Başkanım, Doğu Dünyası Kulübü Başkanım TGF Genel Başkanım, TDGF Genel Başkanım ve kıymetli Gazetecilik Fakültesi Öğrencileri, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Ülkemiz bu güne kadar görmediğimiz 11 ilimizi etkileyen büyük bir felaket yaşadı. Yaklaşık 44 bin insanımız bu felakette can verdi. Ayrıca 26 Gazeteci Meslektaşımızın da deprem dolayısıyla ölümü bizleri derinden üzdü. Hepsinin acısını yüreğimizde hissediyor ve paylaşıyoruz. Deprem dolayısıyla evlerini işlerini kaybeden kalacak yerleri olmayan vatandaşlarımız Türkiye’nin farklı illerine intikal etti. Bu hususta geçiş noktası durumundaki Nevşehir ise binlerce depremzedeyi ağırladığımız bir il konumuna geçti. Depremin ilk gününden itibaren Nevşehir Kapadokya Bölgesinde bulunan turizm işletmeleri yani oteller karşılık beklemeksizin otellerinin kapılarını depremzedeler için açtı. Bunun yanında KYK Yurtları, devlet lojmanları depremzede vatandaşlarımızın konaklamaları için hizmete açıldı. Ayrıca Nevşehir’li haklımız evlerinin kapılarını açarak depremzede aileleri evlerinde konuk ediyor. Tüm depremzedelerin ihtiyaçları Nevşehir Valiliği koordinesinde; tüm kurum, kuruluşlar, Sivil toplum örgütleri, Nevşehir’li hayırsever vatandaşlar tarafından karşılanmakta. Yardımlaşmanın kardeşliğin en güzel örneklerini hep birlikte burada yaşıyoruz. Depremzede vatandaşlarımızın yaşadığı o korku ve panik hala üzerlerinde etkili durumda. Gözlerindeki o panik dolu bakışları anlatamayız bile. Yaşanan travmayı atlatmaları uzun sürecek elbette. Bir nebze olsun onların dertlerine ortak olarak acılarını hafifletmeye çalışıyoruz.

Bu büyük felakette bizlerin yanında olan siz kardeşlerimiz Kazakistan devletine, halkına yardımları ve destekleri için çok teşekkür ediyorum. Bu güzel toplantıyı düzenleyerek şahsıma söz veren El-Farabi Kazak Milli Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi, UNESCO Gazetecilik ve İletişim Bölümü, Doğu Dünyası kulübü ve sevgili öğrencilerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza şifa yakınlarını kaybedenlere de başsağlığı diliyorum. Rabbim bir daha böyle acılar göstermesin”.

“Doğu Dünyası” öğrenci bilim kulübü çerçevesinde düzenlenen televizyon köprüsünde özel olarak hazırlanan video ve sunum izlendi, gazeteciler Türkiye'deki mevcut durum hakkında bilgi paylaştı, öğrenciler ve lisansüstü öğrenciler başsağlığı dileyerek,  "Her zaman Türk milletiyle beraberiz" sloganları attı.

Safura Böribayeva,  Aygül İmanova

El-Farabi Kazak Milli Üniversitesi

Gazetecilik Fakültesi

UNESCO Gazetecilik ve

İletişim Bölümü

WhatsApp Image 2023-02-24 at 17.54.48 (1)

Editör: Mehmet Günay