Etkinlik Başhekim Yardımcısı Uzman Dr. Zübeyir Köse ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Burcu Gizem Teber koordinatörlüğünde hastanenin çocuk bölümünde yapıldı.

Ayrıca etkinlikle hem down sendromuna dikkat çekmek hem de farkındalık oluşturmak için vatandaşlar bilgilendirirdi.

“DOWN SENDROMLU BİREYLERİMİZİN YANINDA OLMALIYIZ”

Çocuklar, 23 Nisan Çocuk Şenliği ile bayramı doyasıya yaşadı Çocuklar, 23 Nisan Çocuk Şenliği ile bayramı doyasıya yaşadı

Down sendromunun bir hastalık değil genetik bir farklılık olduğunu söyleyen Teber, “Bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down Sendromlu bireylerde bulunan kromozom sayısının 47 olmasından kaynaklanır. Bugün dünya üzerinde yaklaşık 6 milyon Down Sendromlu birey yaşamaktadır. Birleşmiş Milletler, toplumda farkındalık yaratmak amacıyla 21 Mart'ı “Dünya Down Sendromu Günü” olarak tanımıştır ve her yıl 21 Mart’ta Down Sendromu konusunda toplumda farkındalık yaratmak için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.  Down sendromu bir tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil bir farklılıktır. Down sendromlu bireylerimizin hem eğitimi hem de toplumla bütünleşmesi için sevgi temelli bir yaklaşımla onların yanında yer almalı ve toplumlumuzun doğal bir parçası olarak kabul etmeliyiz. Bu farklılığa sahip olan bireylerin zamanında ve doğru bir eğitimle ne kadar başarılı olabildiğini gösteren birçok örnek var. Toplum olarak Down sendromlu bireylerimizin hem farkında hemde yanında olmalıyız.” diye konuştu.

Muhabir: MEHMET GÜNAY