Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nden(NEVÜ) 5 bilim insanı Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi’nde yer alarak önemli bir başarıya imza attı.

Merkezi Amerika’da bulunan Stanford Üniversitesi´nin koordinasyonunda gerçekleştirilen, dünyanın en önemli veritabanı ve atıf dizinlerini bünyesinde bulunduran Elsevier Yayın Kuruluşu’nun verilerine dayanarak yapılan araştırma, “Kariyer Boyu Etki Sıralaması” ve “2022 Yılı Etki Sıralaması” olarak iki kategoride hazırlanıyor. İlk yüzde 2’lik dilime giren bilim insanlarının olduğu listelerde 22 bilim anabilim dalı ve 176 alt bilim dalı dikkate alındı.

Türkiye özelinde 1395 araştırmacı bilim insanı “2022 Yılı Etki” listesine girmeye hak kazandı.

NEVÜ’den ise 5 araştırmacı bilim insanı bu listeye girmeyi başardı.

NEVÜ’nün akademik alanda büyüme ivmesinin her geçen gün biraz daha arttığını belirten NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, “NEVÜ Turizm Fakültesi, Turizm Rehberliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bekir Bora Dedeoğlu, Mühendislik- Mimarlık Fakültesi Dekanı ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersan Kabalcı, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Yeşilbudak, Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Şenol ve Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serkan Şahinkaya, ilk yüzde 2’lik dilimde bulunan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları listesinde yer aldı. Akademisyenlerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.” dedi. 

Editör: Ravza Nur Baydemir