Başkan Ekici, gazeteciliğin toplumların bilinçlenmesinde ve demokrasinin işleyişinde vazgeçilmez bir rol oynadığını vurguladı.

Gazetecilerin her gün gerçekleri arama, ifade özgürlüğünü savunma ve halkın doğru bilgilendirilmesini sağlama mücadelesi verdiğini belirten Ekici, “Gazetecilik, sadece bir meslek değil, aynı zamanda bir misyon ve sorumluluktur. Bizler, gerçekleri ulaştırmak için sık sık zorlu koşullarla karşı karşıya kalırız.” dedi.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında görev yapan gazetecilere de değinen Ekici, bu saldırılarda birçok gazetecinin hayatını kaybettiğini belirterek, gazetecilerin haber yapmanın yanı sıra hayatta kalma mücadelesi de verdiğini aktardı.

Nevşehir nöbetçi eczane (3 Aralık) Nevşehir nöbetçi eczane (3 Aralık)

Ekici, “Özellikle savaş bölgelerinde, krizlerin merkezlerinde ve zorlu koşullarda çalışan meslektaşlarımıza özel bir saygı ve minnettarlık duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Başkan Ekici, gazetecilere daha fazla saygı ve güvenlik sağlama, basın özgürlüğünü koruma ve bağımsız haberciliği destekleme görevini herkesin sürdürmesi gerektiğini söyleyerek, “Etik ve ahlakı kedine şiar edinmiş bütün meslektaşlarımın 21 Dünya Gazeteciler Günü kutlu olsun.” dedi.