Filistin’de İsrail askerleri tarafından öldürülen ve evlatları katledilen anneler, AK Parti Nevşehir Kadın Kolları Başkanlığı öncülüğünde anıldı.

Anneler günü dolayısıyla Filistin’de yaşanan trajediye dikkat çeken AK Parti Kadın Kolları Başkanlığı, evlatları katledilen ve yaşam hakları elinden alınan Gazzeli anneler için basın açıklaması yaptı.

Nejdet Ersan Parkı’nda düzenlenen basın açıklamasına AK Parti Milletvekili Süleyman Özgün, İl Başkanı Ali Kemikkıran, merkez İlçe Başkanı Murat Özkaya, Kadın Kolları Başkanı Elife Çelebi, Gençlik Kolları Başkanı Necati Yurtbilir ve partililer katıldı.

Kadın Kolları Başkanı Elife Çelebi, “Filistin’de, Gazze’de, Refah’ta yaşanan soykırım nedeniyle anne olmak hiç bu kadar zor olmamıştı.” dedi.

Meteorolojiden kuvvetli sağanak uyarısı Meteorolojiden kuvvetli sağanak uyarısı

Gazzeli annelerin çocuklarına verecek bir lokma ekmeği beklediklerini belirten Çelebi, “Bizler karışmasın diye çocuklarımızın defterlerine, kitaplarına isim yazarken, Gazzeli anneler ise cesetleri teşhis edilebilsin diye çocuklarının kollarına isim yazıyor.” diye konuştu.

“ÇOCUKLAR, ANNELERİNİN GÖZÜ ÖNÜNDE ERİYOR”

Gazze’de 9 bin kadının öldüğünü de aktaran Çelebi, “Filistin Sağlık Bakanlığının 5 Mayıs’ta yaptığı açıklamaya göre; İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 34 bin 683 kişi öldü, 78 bin 18 kişi yaralandı.” dedi.

Birleşmiş milletler kadın biriminin raporuna göre ise Gazze’de 9 bin kadın öldüğünü belirten Çelebi, “Günde ortalama 63 kadın hâlâ ölüyor ve bunların 37’si ise anne. Kayıp ve akıbeti bilinmeyen kadınların sayısı 2 bin 100.Filistin’de sağlık sisteminin çökmesi nedeniyle yaklaşık 60 bin hamile kadın risk altında. Her gün 180 anne ölümle burun buruna doğum yapıyor. Gazze’deki her 5 kadından 4’ü, aile bireylerinden en az birinin üst üste iki öğün yiyemediğini ifade ediyor. Çocuklar, annelerinin gözü önünde eriyor.”

ATEŞKES İÇİN BİR ADIM BEKLİYORUZ”

Çelebi konuşmasını şöyle sürdürdü; “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın birleşmiş milletler ve pek çok uluslararası platformda haykırdığı gibi; “Savaşın da bir ahlakı, hukuku vardır. Sivillerin hedef alındığı saldırıyı haklı gösterecek tek bir neden dahi olamaz.” Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hanımefendi’nin çocuk ve kadınlar başta olmak üzere sivilleri korumak için yaptığı pek çok girişim tüm dünyaya örnek oluyor. Hamas’ın ateşkes masasına oturmayı kabul etmesi gelecek için bir umuttur. Ancak çağrıya rağmen özellikle Gazze ve Refah’ta artarak devam eden saldırılar İsrail’in niyetini ortaya koymuştur.”

“ANNELER BİTMEDEN BU DİRENİŞ BİTMEZ”

“2 çocuğu şehit edilen Gazzeli kadın soruyor ya “Hasan ve Bera’nın suçları neydi? Ne günah işlediler?”  İşte o anneler için soruyoruz. Yaşamayacağını bile bile çocuk doğuran Gazzeli anneler için susmuyoruz. Yaşanan tüm zulme, acıya rağmen eşini, evladını, ailesini kaybetmesine rağmen çocukları için, ülkesi için dimdik ayakta duran Filistinli anneler, er ya da geç kazanacak. Anneler bitmeden bu direniş bitmez.”

Whatsapp Image 2024 05 10 At 11.37.50 (1)

Muhabir: MEHMET GÜNAY