Tarım Danışmanı Yeşil, çiftçileri doğru ve bilinçli sulama konusunda bilgilendirdi.

Yeşil, yaptığı bilgilendirmede, "Toprağın hafifçe kurumasının bitki köklerinin büyümesi için faydalı olduğunu biliyoruz. Doğru sulama, suyun bitki köklerine yeterince ulaştığı anlamına gelir. Sulama miktarı çok düşük olduğunda, su sadece toprağın yüzeyini nemlendirir. Yeterli sulama, bitkilerin hasada uygun hale gelene kadar eşit şekilde nemlendirilmiş toprağa bağlı olduğu anlamına gelir. Her zaman sadece bir kök noktasına yönelik sulama yapıldığında kök büyümesi tek taraflı olur ve toprak tarafından besinler yeterince emilemez." ifadelerini kullandı.

Altınyıldız Kreş ve Anaokulunda oyun terapisi devam ediyor Altınyıldız Kreş ve Anaokulunda oyun terapisi devam ediyor

“DOĞRU VE BİLİNÇLİ SU KULLANIMI BÜYÜK ÖNEM TAŞIR”

Akşam veya gece soğumuş toprağın sulanmasının gün içinde ısınmış toprağa göre daha az su buharlaşmasına neden olduğunu belirten Yeşil, “Böylece bitkiler, ertesi günün sıcağı gelmeden önce yeterince sulanmış olur. Gündüz sulaması sonucunda buharlaşma nedeniyle su kaybı önemli ölçüde artar. Bu nedenle gerektiği kadar sulama yapmak ve mümkün olduğunca su kullanımını azaltmak önemlidir." dedi.

Yeşil, sözlerini "Tarımsal sulamada suyun verimli kullanılması, su kaybının azaltılması ve sürdürülebilirlik açısından modern sulama sistemlerinin doğru ve bilinçli kullanımı büyük bir öneme sahiptir." şeklinde tamamladı.

362257779_771545608093269_4724002062805911097_n

Kaynak: RAVZA NUR BAYDEMİR