Hacıbektaş Veli Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri düzenleme kurulu, etkinlikler kapsamında bu yıl 30’uncusu verilecek olan Hacı Bektaş Veli Dostluk Barış Ödülü’nün sahibini belirledi.

Kurul tarafından alınan karar sonrasında 30. Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü, Avukat Şenal Sarıhan’a verilecek.

TBMM Başkanı Kurtulmuş: Yeni bir anayasa yapmak Türkiye'nin boynunun borcudur TBMM Başkanı Kurtulmuş: Yeni bir anayasa yapmak Türkiye'nin boynunun borcudur

AVUKAT ŞENAL SARIHAN KİMDİR?

Şenal Sarıhan, 17 Şubat 1948 tarihinde Süleyman Hüsamettin Bey ve Müşerref Hanım'ın çocuğu olarak Eskişehir'in Sivrihisar ilçesinde doğdu. 1966 yılında İzmir Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü'nden, 1974 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Önce öğretmen olarak daha sonra Ankara Barosu'na bağlı serbest avukat olarak çalışan Sarıhan, avukatlığının ilk yıllarında 12 Eylül Darbesi'nde kendiliğinden kapanmış olan Çağdaş Hukukçular Derneği’nin yeniden açılması çalışmalarını yürüterek üç dönem Genel Başkanlık görevini sürdürdü. 12 Mart Muhtırası'nda ve 12 Eylül Darbesi'nde tutuklu olarak yargılandı.

Siyasi cinayetlerde yaşamını yitirmiş olan Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı ve diğer aydınların davalarında müdahil avukat olarak görev yaptı. Sivas Katliamı'nda yaşamlarını yitiren aydınların yakınlarının avukatlığını da yapmaya devam ediyor. TCK Kadın Platformu Ankara Başkanlığı’nı yaptı. 2005 ve 2006 yılları arasında Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu’nda Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. İstifa ederek bu görevden ayrıldı. Kadın mücadelesini örgütlemek amacı ile 5 Aralık 1997 tarihinde Cumhuriyet Kadınları Derneği’ni kurdu. 67 İl ve İlçede örgütlü olan derneğin 17 yıl süreyle Genel Başkanlığını yaptı. Ögretmenliği sırasında TÖS ve TÖB-DER yönetimlerinde görev yaptı.

Şenal hala Ankara Barosu'nda İnsan Hakları Merkezi Başkanlıklarında bulundu.  29 Ekim Kadınları Derneği Genel Başkanlığını sürdürüyor.  İnsan hakları aktivisti olup, birçok ödüle layık görülen Şenal, evli, iki çocuk annesi ve orta düzeyde Fransızca konuşabiliyor.

ABD insan Hakları Hukukçular Birliği'nin önerisi ile verilen Robert Kenedy Vakfı İnsan Hakları Ödülü ve 100 Kahraman Kadın (100 Heroines-1998) Ödülü’nü aldı.

2011 Türkiye Genel Seçimleri'nde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekilliği istemi ile aday adayı oldu fakat meclise giremedi. CHP'nin Hukuk ve Kadın Kolları’nın Kadın Cezaevleri birimlerinde görev yaptı. 34. Olağan Kongre’de Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi olarak seçildi. 18. Olağan Kongre’de Parti Meclisi (PM) üyeliğine seçildi.

Haziran 2015 Türkiye Genel Seçimleri'nde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara İkinci Bölge milletvekili olarak meclise girdi. Kasım 2015 Türkiye Genel Seçimleri'nde tekrar CHP Ankara ikinci bölge milletvekili olarak meclise giren Şenal Sarıhan,  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekilliği yaptı. Hukuk ve edebiyat alanında çeşitli makaleleri ve kitapları bulunuyor.  

Kaynak: RAVZA NUR BAYDEMİR