Halk şairi Hamiş, Ekici’yi ziyaret ederek bir süre görüştü.

Ekici’ye yeni çıkan kitabı ‘Umudun Çiçekleri’nden bahseden Hamiş, kitabında Nevşehir ile ilgili kaleme aldığı şiirlerin de yer aldığını söyledi.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremler sonrasında Nevşehir’e yerleşen Mustafa Hamiş, yeni çıkan kitabını Bayram Ekici’ye hediye etti.

Ekici, ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getirerek, kitap hediyesi için de teşekkür etti.

IMG_3416

MUSTAFA HAMİŞ KİMDİR?

Mustafa Hamiş, 25 Mayıs 1958 tarihinde Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve liseyi Afşin'de tamamladı. 1979 yılında Afşin Belediyesine girerek iş hayatına atıldı. 1983 yılında iş yerinin Türkiye Elektrik Kurumuna devir olması nedeniyle TEK'e girdi. TEK'in üçe ayrılmasından sonra TEDAŞ'a geçiş yaptı. 1996 yılında Ekinözü ilçesine TEDAŞ işletme şefi olarak atandı. 1999 yılında tekrar Afşin ilçesi TEDAŞ İşletme Müdürlüğüne Kaçak kontrol şefi olarak atandı.

Kozaklı FTRM'den organ bağışı bilgilendirmesi Kozaklı FTRM'den organ bağışı bilgilendirmesi

Şiir çalışmalarına ‘Hamiş’ mahlası kullanarak devam eden Mustafa Hamiş, kaçak kontrol şefi olması nedeniyle ekiplerle Afşin'e ait kasaba, köy ve mezraları gezerek bu yerlerin kültürünü, örf ve adetlerini ve tarihi yerlerini görme imkanı buldu. Gördüğü yerler ve burada yaşayan insanlar kendisine ilham kaynağı oldu. 2009 yılında ilk kitap çalışması olan "Afşin'im" kitabını tamamladı.

2011 yılında emekli olan Mustafa Hamiş, emekliliğinin ardından yağlı boya resim çalışmalarına devam etti. Afşin'in tarihini, kültürünü, örf ve adetlerini bir kitapta toplamayı hedefleyen Hamiş, "Binboğa'nın Üç Çiçeği" adlı şiir kitabı üzerine çalışmalara başladı. Bu süre zarfında "Atlas Dağı" kitabını hazırlıkları sürerken, "Mustafa Hamiş Şiirleri" kitabını çıkarttı.

Destek gören şair, "Hey Gidi Günler", "Yalan'ım İş", "Turnalar", "Afşin'den Esintiler", "Atlas Dağı", "Eshab-ı Kehfin Gülleri", "Memleketim", "Gül ile Diken" ve "Umudun Çiçekleri" adlı kitapları çıkarttı.

Bu kitaplar Türkiye'nin dört bir köşesinde okurlara ulaşırken, ilkokulların test kitaplarında yer alan şiirleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından halk şairi unvanını aldı. Ayrıca yazı ve şiirleri ödüller kazandı.

Mustafa Hamiş, "Efsus Kültür Tanıtım ve Gelişim Derneği"ni kurarak basın sektörüne girdi. "Efsus Haber Gazetesi" ve "Afşin Kültür ve Sanat Dergisi"ni çıkartıp dağıttı. Afşin ve Eshab-ı Kehf'in tanıtımı için internet üzerinden "Afşin Flaş Haber Merkezi"ni kurdu ve bölge haberlerini, tarihini ve kültürünü dünyaya duyurdu.

Aile dostlukları sayesinde Aşık Mahzuni Şerif ile görüşen Hamiş, çok sayıda ünlü şair ve yazar, basın, tiyatro ve dizi sanatçıları ile görüşmeler yaptı. Bölgesindeki şair ve yazarları inceleyip eserlerini okuyan şair, Türkiye'de yetişen önemli şair ve yazarların eserlerini takip etmeyi sürdürüyor.

Kaynak: RAVZA NUR BAYDEMİR