Kongre, 6-8 Eylül tarihleri arasında Mustafapaşa’da yapılacak.

Kongreye, KÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vesile Şenol, Prof. Dr. Müge Artar, Prof. Dr. Jeffrey J. Arnett, Prof. Dr. Demet Lüküslü, Prof. Dr. Didem Siyez, Prof. Dr. Mehmet Engin Deniz, Prof. Dr. Mehmet Eskin, Prof. Dr. Nebi Sümer, Prof. Dr. Erkan Işık, Prof. Dr. Okan Cem Çırakoğlu, Prof. Dr. Zeynep Hatipoğlu Sümer, Doç. Dr. Didem Aydoğan, Doç. Dr. Ezgi Toplu Demirtaş, Dr. Lene Arnett Jensen, Dr. Öğretim Üyesi Pınar Çağ, Dr. Öğretim Üyesi Savaş Ceylan ve Dr. Öğretim Üyesi Burçin Çolak, Dr. Savaş Karataş ve Türkiye’nin farklı üniversitelerinden lisans ve lisansüstü öğrencileri katıldı.

“EĞİTİM, ARAŞTIRMA ALANLARINDA YENİLİKLERE ÖNCÜLÜK ETMEKTE KARARLIYIZ”

Mustafapaşa Köyü Turizm Yönetim ve Geliştirme Platformu kurulacak Mustafapaşa Köyü Turizm Yönetim ve Geliştirme Platformu kurulacak

Türkiye’nin farklı üniversitelerinden hatta farklı ülkelerden ‘II. Uluslararası Ergenlik ve Gençlik Araştırmaları Kongresi’ne gelerek katkıda bulunan tüm katılımcılara teşekkürlerini ileterek sözlerine başlayan Şenol, KÜN olarak eğitim, araştırma alanlarında yeniliklere öncülük etmeye ve gençlerin geleceğini şekillendirmelerini sağlamada kararlı olduklarını ifade etti.

Ebeveynlere, ergenlik dönemindeki çocuklarına nasıl destek olabilecekleri konusunda eğitim verilmesinin ve aile içi etkileşim ya da iletişimin teşvik edilmesini söyleyen Şenol, “Politika yapıcıları, toplumsal adaleti ve eşitliği teşvik eden politikaları benimsemesi, gençler arasındaki farklılıkları kabul etmesi ve desteklenmesini önemsemelidirler” dedi.

“ERGENLİK VE GENÇLİKLE ALAKALI ÇOK FAZLA SORUN VAR”

Ergenlik ve Gençlik Araştırmaları Derneği’nin ikinci kongresini Kapadokya Üniversitesinin ev sahipliğinde, Anadolu'nun ortasında yapmaktan dolayı heyecanlı olduklarını belirten Prof. Dr. Figen Çok, Ergenlik ve Gençlik Araştırmaları Derneği’nin bu aşamaya gelmesinden dolayı heyecanlı olduklarını ifade etti.

Çok, “Ergenlik ve gençliğe dair araştırmalar her geçen gün artıyor. Sürekli konuyu takip eden bir akademisyen olarak artık takip etmekte zorlanmaya başladım. Günümüzde çok farklı disiplinlerden de bu konuya önemli katkılar verilmeye başlandı. Biliyorsunuz, ergenlik ve gençlikle alakalı çok fazla sorun var. Bunların bir kısmı bize ait, bir kısmı küresel sorunlar dolayısıyla yerel araştırmaların artması ve niteliğini yükselmesi bu manada çok önemli. Araştırmalarımızın kalitesini yükseltebileceğimiz bir yapımız var hem bu ihtiyacı hem de potansiyeli görerek böyle bir oluşuma gitmenin çok iyi olacağını düşündük. Ülkemizin genç nüfusunun varlığı da bunun bizler için ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu” diye konuştu.

 “15-20 YILDIR OMUZ OMUZA ÇALIŞAN EKİBİN EMEĞİNİN MEYVESİ”

Kongrenin düzenlenmesinde başkanlık yapan ve tüm katılımcılara kongreye desteklerinden ötürü teşekkürlerini ifade ederek sözlerine başlayan KÜN Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müge Artar, II. Uluslararası Ergenlik ve Gençlik Araştırmaları Kongresi kapsamında, değişen zamanda, değişen ergenlik kavramını incelemek, ergenliğin nasıl değiştiği, niye değiştiği sorularını sorup, bu sorulara cevap bulmaya çalıştıklarını ifade etti.

Artar şöyle devam etti; “Ankara Üniversitesi geleneğinden getirdiğimiz bir kongre geleneğimiz var. Onu burada sanki yeni bir ekipmiş gibi aynı şevkle, aynı hevesle devam ettiriyoruz. Psikoloji bölümü o kadar hızla büyüdük, o kadar geliştik ki yüksek lisansımızı açtık. Mezun olan arkadaşlarımız burada, onlar bu haberi bekliyorlardı.”

Ergenlik, gençlik döneminde ve yetişkinliğe geçiş sürecinde bulunan bireyler üzerinde yürütülen araştırmalar için disiplinlerarası bir çerçeve oluşturmayı, araştırmacılar arasında etkili iş birliğini ve araştırmaların bilimsel niteliğini yükseltmeyi amaçlayan II. Uluslararası Ergenlik ve Gençlik Araştırmaları Kongresi’nde yurt içi ve yurt dışından çok sayıda ergenlik, gençlik çalışmalarına gönül vermiş araştırmacı ve akademisyen yerini aldı.

Güçlü bir davetli programı ve bildiri önerileriyle zengin programa sahip kongrede 2 çalıştay, 3 keynote (davetli konuşmacı), 3 davetli panel, bir poster oturumu, bir sempozyum, 20 sözel bildiri oturumu ve toplam 81 sözel bildiri sunumu yer alacak.

Disiplinlerarası nitelikteki katılımcıların arasında akademisyenlerin yanı sıra okullarda ve ruh sağlığı hizmetlerinde görev yapan uygulamacılar da yer alacak.

Bu zengin davetli programının yanı sıra kongrede ergenlik ve gençliğe ilişkin birbirinden ilginç konularda yürütülmüş 81 bildiri sunulacak.

DSC06891-minDSC06905-min

Kaynak: HABER MERKEZİ