Türkiye yeni dönemdeki yatırımlarda önceliklerini belirledi Türkiye yeni dönemdeki yatırımlarda önceliklerini belirledi

Ankara’daki eylem, toplu sözleşme görüşmelerinin yürütüldüğü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde gerçekleştirildi. Burada toplanan yüzlerce kişi ellerindeki döviz ve pankartlarla Kamu İşveren Heyeti’ne mesaj göndererek, taleplerini bir kez daha dile getirdi.

Memur-Sen Ankara İl Temsilcisi Nevzat Öylek, toplu sözleşme görüşmelerinin bitmesine çok az bir zaman kaldığının altını çizerek, taleplerinin güçlü bir şekilde duyurulması için tüm Türkiye’de aynı anda ses yükselttiklerini söyledi. Öylek, “Memur-Sen ve 11 yetkili sendikamızla 7. Dönem Toplu Sözleşme’de masaya sunduğumuz gerçekçi tekliflerimize karşı, Kamu İşveren Heyeti’nin verdiği yetersiz teklifleri protesto ediyoruz. Kamu İşveren Heyeti’nin, masanın emek tarafının sesini duymadığını düşündüğümüz için 81 ilden sesimizi yükseltmek üzere bugün buradayız.” dedi.

Tüm Türkiye’de eş zamanlı gerçekleştirilen basın açıklamalarında, toplu sözleşme masasının sorunların çözüm yeri olduğu vurgulandı.

“İKİNCİ TEKLİF DE BEKLENTİLERİ KARŞILAMAMIŞTIR”

“Biz iki yıldır toplu sözleşme masasının toplanmasını, masanın dışında yapılan eksik ve yanlış düzenlemelerle bozulan gelir dağılımı adaletsizliğinin düzeltilmesini, sorunun bütün olarak görülmesini bekliyoruz” denilen açıklamada, “Maalesef Kamu İşveren Heyeti bizim beklentimizi ve teklifimizin haklılığını hâlâ anlayabilmiş değil. Kamu İşveren Heyeti ilk teklifini iki puan artırarak yüzde 25’e çıkarmıştır. Bu ne demektir? Sorunlarınız çözülmesin, enflasyon baskınız devam etsin, maaş artışlarınızı enflasyon farkı belirlesin demektir. Kamu İşveren Heyeti tarafının sunduğu ikinci teklif de beklentileri karşılamamıştır. Teklif, bu hâliyle, Merkez Bankasının 2024 enflasyon tahmininin 8 puan, 2025 için de enflasyon tahmininin 4 puan altında kalmıştır. Kamu İşveren Heyeti diyor ki, 2023 yılında enflasyon yüzde 58 çıkacak. Kamu görevlisi yüzde 25 enflasyon farkı alacak. Peki, 2024 yılı için beklenti olan yüzde 33 oranına ilişkin neden anlaşılır ya da hak verilir bir cümle kurulmuyor. Neden teklif hâlâ beklentinin bile yakınına ulaşmıyor? Bu durum Kamu İşveren Heyeti’nin kendi verileriyle çelişmesi, kendi ifadeleriyle ters düşmesi ve kendi beklentilerini dahi görmemesi demektir. Kamu İşveren Heyeti’nin bu teklifi ne rasyonel ne de gerçekçidir.” ifadelerine yer verildi.

Müzakerenin zaman kazanma zemini, strateji uygulayarak çözümsüzlüğe sevk etmek olmadığı kaydedilen açıklamada, “Biz, Kamu İşveren Heyeti’nin ayakları yere basan teklifini, kamu görevlilerinin sesini ve piyasanın gerçeklerini gören teklifini duymak istiyoruz. Memur-Sen olarak refah payı dedik, ses yok. En düşük memur maaşında hesap hatası var, düzeltinsin dedik, ses yok. Emekli maaşıyla ilgili feryatları dile getirdik, ses yok. Seyyanen yapılan zam emekliliğe yansıtılsın dedik, yine ses yok. Kira yardımı konusundaki teklifimiz de, üstelik siyasilerce ifade edilmesine rağmen, yok. Bu hususların yanı sıra, şeflerin, müdürlerin ücret skalası bozuldu, düzeltilsin dedik, ses yok. Mühendisler büyük projelerle ülkeye katkısının karşılığını alamıyor dedik, ses yok. Akademisyenler bilgisinin, fikrinin, akademik kariyerinin karşılığını alamıyor dedik, ses yok. Kamu personel sisteminin bütünlüğü bozuldu, bunu düzeltmenin en doğru yeri toplu sözleşme masasıdır dedik, yine ses yok” denildi.

“SÖZ HAVADA KALMASIN, REFAH PAYI VERİLSİN”

Son dönemlerde hızla artan akaryakıt fiyatlarına da değinilen açıklamada, “Akaryakıta gelen zamlar, ulaşıma gelen artışlar hepimizi zorluyor, Emtia ürünlerindeki fiyat artışları, insaf sınırını aşan kiralar geçim sıkıntımızı büyütüyor. Sabit gelirliler olarak, alım gücümüz düştü, her geçen gün sosyal maliyet artıyor, psikolojik maliyet aklımızı, enerjimizi sömürüyor. Bu verilerden hareketle açıkça deklare ediyoruz. Kamu İşveren Heyeti’nin öngörüleri tutmuyor. Enflasyona ezilen değil, enflasyonu ezen bir adım için ‘refah payı’ uygulaması artık şarttır. Onun için, sözü fazla dolaştırmadan, maliye söylemlerine sığınmadan, hazırladığımız gerçekçi ve rasyonel tekliflere Kamu İşveren Heyeti’nden gerçekçi revizeler bekliyor, memurun refahının yükseltilmesini istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın 2023 Seçim Beyannamesini açıklarken ifade ettiği ‘enflasyonun üzerinde en az büyüme oranı kadar refah payı vereceğiz’ vaadi masada hayata geçirilsin. Onun için, Memur-Sen olarak bu meydandan bir kere daha haykırıyoruz: Alın terinden tasarruf olmaz… Emeğin karşılığı kısılarak bütçe büyümez. Gerçekçi ve akılcı rakamlarla teklif revize edilsin, refah payıyla memurun ve memur emeklisinin yüzü gülsün. Bize bahaneler üretilmesin. Memur-Sen ailesi olarak, sorumluluklarımızın bilincinde bir kitleyiz. Biz ülkemiz, milletimiz, vatandaşımız, ne zaman zorda kalsa; yaşadığımız sorunlarda, doğal afetlerde, bu ülkenin ve aziz milletimizin hep yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Toplu sözleşme masasında da bugün burada da sorumluluğumuzun gereğini yapıyoruz. Kamu İşveren Heyeti’nin de sesimizi duymasını, gereğini yapmasını bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulunuldu.