(Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev)

Devlet başkanı, Egemen Qazaqstan gazetesine verdiği röportajda iç ve dış politika, ülkenin sosyo-ekonomik gelişimi, 2022 Ocak olayları, aile içi şiddet, nükleer santral inşaatları ve diğer ilgili konulara değindi. Devlet başkanı, trajik Ocak olaylarının nedenleri ve sonuçları, daha fazla siyasi ve sosyal reformlar ve Kazakistan'ın önemli dış politika ortaklarıyla ilişkiler hakkında toplumu endişelendiren soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanımız K.K.Tokayev'in röportajını çok dikkatle okudum. 2022 Ocak olayları sırasında Devlet Başkanının kritik bir anda tüm sorumluluğu üstlenmesinden etkilendim. Zor durumda olan Cumhurbaşkanımız Kassym-Jomart Tokayev, Kazakistan halkının yanında yer alarak, hukuksuzluğun önlenmesi talebiyle Kazakistan halkına seslendi. Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, operasyonel kararların nasıl alınacağını bilen, akıllı ve basiretli bir diplomattır. Cumhuriyet'te olağanüstü hal ilan edildi. 5 Ocak'ta ülkede değişiklikler başladı, sabah Kazakistan hükümetinin istifa ettiği öğrenildi. Bu zor dönemde Kassym-Zhomart Kemeluly sorumlu bir karar verdi - Güvenlik Konseyi'ne başkanlık etti, Hükümeti görevden aldı ve bir dizi kilit personel ataması yaptı. Ülkedeki durumun istikrara kavuştuğu bugün, Cumhurbaşkanı siyasi sistem ve ekonomide reform yapılması, tüm toplumun dönüştürülmesi yönünde önerilerde bulundu.

Nevşehir’de bugün vefat edenler (24  Şubat 2024) Nevşehir’de bugün vefat edenler (24 Şubat 2024)

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev de röportajında ülkenin 2024 yılında uluslararası alanda üstlendiği temel görevlere dikkat çekti.

«Ülkemiz 2024 yılında birçok temsili zirve ve foruma ev sahipliği yapacak. Kazakistan aynı anda birçok yetkili uluslararası kuruluşa başkanlık edecek: Şangay İşbirliği Örgütü, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü, Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı, Türk Devletleri Örgütü, Aral Denizi'ni Kurtarma Uluslararası Fonu, İslam Örgütü Gıda Güvenliği için».

Ocak ayındaki olaylardan hepimizin doğru dersleri alması, Cumhurbaşkanımızın etrafında toplanması, ülkede istikrarı güçlendirmeye, ekonomiyi iyileştirmeye ve Yeni Kazakistan'ın refahını artırmaya yönelik politikalarını desteklememiz gerekiyor. Eminim ki ancak karşılıklı anlayış ve güven temelinde tüm zorlukların üstesinden gelebiliriz ve çabalarımızı Yeni Kazakistan'ın daha da gelişmesi için yönlendirebiliriz.

Safura Böribayeva

El-Farabi Kazak Milli Üniversitesi

Uluslararası İlişkiler Fakültesi

Diplomatik Tercüme Bölümü

Kaynak: HABER MERKEZİ