Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ), Kültür ve Turizm Bakanlığı, İtalya'dan Tuscia Üniversitesi, Japonya'dan Tsukuba ve Kanawaza Üniversiteleri iş birliğinde 'Kapadokya Bölgesi Duvar Resimlerinin Korunması ve Araştırılmasına Dair Yapılan Çalışmalar' konulu uluslararası konferans düzenlendi.

“DUVAR RESİMLERİ KÜLTÜR VARLIKLARI ENVANTERİNDE ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP”

Nevşehir Vali Yardımcısı Kübra Karaalioğlu, Kapadokya Bölgesi'nde bulunan duvar resimlerinin kültür varlıkları envanterinde önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Karaalioğlu, "Kapadokya Bölgesi'ndeki 9-13. yüzyıllar arasına tarihlenen duvar resimlerinin korunma-onarım süreci 1970'lerde başlamış olup günümüzde de devam etmekte. Mağaralarda, dini yapılarda, mezar odalarında, sivil mimarilerde karşımıza çıkan duvar resimleri kültür varlıkları envanterinde önemli yer yere sahip.  ifadelerine yer verdi.

“KİLİSENİN BULUNDUĞU TÜF KAYANIN DEĞİŞİMLERİNİ İNCELEDİK”

Japonya Tsukuba Üniversitesi Araştırma Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Kaori Takahash, Ortahisar Kızılçukur'da bulunan üzümlü kilisesinin içerisine ve çevresine çeşitli cihazlar yerleştirdiklerini söyledi.

Bir yıl boyunca kilisenin bulunduğu tüf kayanın değişimlerini incelediklerini de belirten Takahash, “Ayrıca vadi içinde iki adet kayaç yapı belirledik. Belirlediğimiz küçük kayaçların birisine laboratuvarda geliştirdiğimiz özel bir koruyucu malzeme uyguladık. İki kayaçları da bir yıl boyunca gözlemledik. Her iki kayaçlar da eşit hava ve doğal şartlarda bulundu. Bu tüf kayaçların jeolojik ve jeomorfolojik sorunlarını, boyama teknolojilerini ve insan kaynaklı sorunlarını içeren bir durum haritası oluşturduk. Bu yaptığımız çalışma sonucunda Kapadokya'da insan kaynaklı tahribatın oldukça yüksek oranda olduğunun farkına vardık. Ayrıca duvar resimlerinin içeriği, pigmentlerindeki değişimi ve uygulandığı sıva tekniklerini inceledik. Aldığımız organik numuneler sayesinde yapılan resimlerin kayalara nasıl yapıştırıldığını tespit ettik" dedi.

AW031638_03

“DUVAR RESİMLERİNİN KORUNMASI KONUSUNDA ORTAK ÇALIŞMALAR YAPMALIYIZ.”

Konferansta konuşan İtalya Tuscia Üniversitesi Kültürel Miras Alanı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Paola Pogliani ise, "İlki yapılan konferansın her yıl düzenli olarak yapılması gerektiğini söyledi.

4. yüzyıl ile 13. yüzyıl arasında bölgede yapılmış çok sayıda duvar resimlerinin olduğunu bildiklerini aktaran Tuscia, “Ortaçağ resimlerinin incelenmesi ve korunması için çalışmalar yapmalıyız. Kapadokya 1985 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınmış olsa da, bölgede yaşayan insanların ve bölgeye gelen turistlerin de bu konuda bilgilendirilmesi ve yapılan çalışmaların onlarla da paylaşılması gerekiyor. Kayadan oyma kiliselerin duvarda bulunan ve günümüze kadar ulaşan resimlere paha biçilemez. Bu nedenle ekiplerimiz çeşitli uzmanlık alanlarını bir araya getirerek büyük bir titizlik ile çalışmaktadır" diye konuştu.

“KAPADOKYA MUAZZAM BİR KÜLTÜR MİRASINA EV SAHİPLİĞİ YAPMAKTA”

Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Bülent Gönültaş, bakanlığın bu büyük kültür mirasının korunması ve gelecek nesillere doğru yöntemlerle aktarımı için tüm teşkilatıyla gayretli hizmetler sürdürdüğünü belirtti.

Osmancıklı kadınlar Kapadokya'yı gezdi Osmancıklı kadınlar Kapadokya'yı gezdi

Bölgede 1960'larda başlayan ve günümüze kadar gelen birçok proje gerçekleştirildiğini de hatırlatan Gönültaş, “ Tokalı, Karanlık, Elmalı, Aziz Barbara, Meryem Ana Kilise bunlardan bazıları arasında yer almakta. İtalyan meslektaşlarımızla ve Japon meslektaşlarımızla da ortaklaşa restorasyon çalışmaları yürüttük. Yakın zamanda ise duvar resimleri bulunan bölgemizdeki diğer kiliselerde de duvar resmi ve restorasyon gibi proje ve çalışmalara devam etmeyi planlıyoruz" ifadelerine yer verdi.

AW031638_04

Kaynak: İHA