Kapadokya Alan Başkanı Birol İnceciköz, başkanlığın 2023 yılı çalışmaları ve 2024 yılı hedeflerine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Kapadokya Alan Başkanlığının kuruluş amaçlarına yönelik çalışmalarla bölgede etkinliğini artırdığına dikkati çeken İnceciköz, Alan Başkanlığının sadece kaçak yapılarla uğraşan bir kurum olmadığını sözlerine ekledi.

Üst ölçekli plan uygulamasının Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylandığına dikkat çeken Birol İnceciköz, bütüncül bir planlamayı ortaya koyan üst ölçekli planlamanın ardından bölgede gerekli lokasyonlarda nelerin yapılabileceğinin de artık belirgin bir şekilde ortaya konulduğunu kaydetti.

5D50Ad81 93Ac 4A72 84D5 3D333A9Fc983

“TOKALI KİLİSESİ’NİN YEMEKHANESİ ORTAYA ÇIKTI”

Kapadokya'da balon turları 2 gün ertelendi Kapadokya'da balon turları 2 gün ertelendi

Kapadokya Alan Başkanlığının çalışmalarına ilişkin bilgi aktaran İnceciköz, Göreme Açık Hava Müzesi’nin hemen girişinde başlatılan kazı çalışmalarının halen devam ettiğini dile getirerek, bugüne kadar kazı çalışmalarında Tokalı Kilisesi’nin yemekhane kalıntılarının da gün yüzüne çıkarıldığını söyledi.

Bölgede geceleri de turizmin etkin şekilde yapılabilmesinin önünü açabilecek Göreme Arkopark projesinin bu yıl içerisinde yapımına başlanılacağı bilgisini veren İnceciköz, Kılıçlar Vadisi başta olmak üzere bölgenin ışıklandırılmasıyla birlikte gece de bölgenin, ziyaretçilerin gezinti ve yürüyüş alanı haline getirilmesinin öngörüldüğünü aktardı.

İnceciköz, “Kapadokya bölgesinde etkin hizmetler yürüten bir kuruluş olan Kapadokya Alan Başkanlığı sadece kaçak yapıları yıkan değil, bölgede kültürel turizmin sağlıklı bir alt ve üst yapı ağı ile doğallığından asla taviz verilmeden, bölgesel turizmin gelişmesine ve büyümesine ciddi katkılar sunan bir kuruluştur. Tüm ekip arkadaşlarımızla birlikte sorumluluk ağımız içerisinde yer alan bölgelerde bulunan kültürel yapıların kurtarılması, korunması ve geliştirilmesi anlamında ciddi projeler oluşturuyoruz.” dedi. 

65A4Befd A1F6 48A0 B153 271B98C42F49

Kaynak: AHMET KORKMAZER