Kozaklı OSB’de tapu devri gerçekleştirildi Kozaklı OSB’de tapu devri gerçekleştirildi

Geleceğin genç gassal adayları eğitim alıyor Kozaklı HEM tarafından açılan "Cenaze Hizmetleri Kursunda" kadın genç gassal adayları eğitim alıyor.

Araştırmaya ve uygulamaya dayalı olarak yapılacak olan kursta, cenaze yıkama elemanları yetiştirilecek.

Verilecek olan eğitimlerde cenazeyi kefenleme, yıkama, gömme gibi ölüm öncesi ve ölüm sonrasında nelerin yapılabileceğine ilişkin birçok önemli konu işlenecek.

Kursta verilen eğitimlerle özellikle kırsal bölgelerde yaygın olan cenaze yıkama ve kefenleme esnasında yapılan yanlış uygulamaların da engellenmesi amaçlanıyor.

Kozaklı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ali Osman Kabukçuoğlu  "Kursiyerlere öncelikle vefat eden anne, baba, kardeş gibi yakınlarını usulüne uygun şekilde yıkayıp kefenlemeleri gerektiği anlatılacak. Bunun yanı sıra dinin gerektirdiği tüm şartlar, usta öğreticimiz tarafından verilecek. Ölüm öncesi işlemler, ölüm sonrası işlemler, cenaze namazı kılınışı, kimlerin cenaze namazının kılınacağı, cenazenin idari ve hukuki işlemleri gibi birçok konuda bilgi verilecek. Kurslar 32 saat 4 hafta boyunca sürecek. Cenaze yıkama kursunun sonunda, kursiyerlerimize kurs sonunda sertifika vereceğiz" diye konuştu.