Mustafapaşa Köyü Turizm Yönetim ve Geliştirme Platformu kurulacak Mustafapaşa Köyü Turizm Yönetim ve Geliştirme Platformu kurulacak

Sempozyumda, UNESCO tarafından ölümünün 50. seneidevriyesi 2023 yılı anma ve kutlama yıl dönümleri programına alınan büyük usta Âşık Veysel ve âşık sanatı hakkında bildiriler sunuldu.

3-4 Ağustos tarihlerinde KÜN Mustafapaşa Yerleşkesi Medrese Binası’nda yüz yüze ve çevrim içi olarak yapılan sempozyumda, âşık sanatı ve Âşık Veysel üzerine çalışan araştırmacılar bir araya geldi.

Prof. Dr. Ömür Ceylan, Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu ve Prof. Dr. Feyzan Göher Balçın’ın açılış konuşmalarını yaptığı sempozyuma, KÜN Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, akademisyenler, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Yedi oturumdan oluşan sempozyumda, “Âşık Veysel ve Müzik”, “Âşık Veysel Şiiri”, “Âşık Veysel’in Kültüre Etkileri”, “Âşık Veysel’e Güncel Yaklaşımlar” ve “Âşıklık Geleneği” oturumlarında âşık sanatı ve Âşık Veysel’in külliyatı çok yönlü bir bakış açısıyla ele alındı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleri ile devam ettirilen “Kapadokya Üniversitesi Âşık Sanatı: 2023 Âşık Veysel Yılı Projesi”nin akademik ayağı olarak düzenlenen sempozyumda, başta âşık sanatı olmak üzere Âşık Veysel’in kültür mirasını gençlere tanıtmak ve âşıklık geleneğinin yaşamasına katkı sağlamak amacıyla hazırlanan video klipler de katılımcıların beğenisine sunuldu.

WhatsApp Image 2023-08-15 at 16.45.23 (1)WhatsApp Image 2023-08-15 at 16.45.23 (2)